"Sektor bankowy jest przez nas obecnie oceniany w sposób pozytywny i stabilny. Nie widzimy ryzyka po stronie odpływu kapitału ze spółek-córek do spółek-matek. Nie było takiego ruchu w pierwszej fazie kryzysu, nie sądzimy więc, aby nastąpił teraz. Polskie banki są w bardzo dobrej sytuacji" - powiedział w rozmowie z PAP Kowalski.

"Trzeba też podkreślić bardzo zdecydowane, precyzyjne i klarowne działania nadzoru. Jeśli chodzi o dywidendy to nadzór jasno przedstawił warunki, jakie bank musi spełnić, by mógł myśleć o jej wypłacie" - dodał.

W jego ocenie potencjalnymi problemami dla polskich banków mogą być długoterminowa płynność oraz finansowanie obecnego portfela kredytowego w walutach obcych.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę Bazyleę III, to polskie banki nie będą miały problemu z kapitałem, może być ewentualny problem z długoterminową płynnością" - podkreślił Kowalski.

Dodał, że "dzisiaj zatem jedynym wyzwaniem, jaki może się pojawić to ewentualne problemy z finansowaniem obecnego portfela kredytowego w walucie".

"Jeśli nie będzie gwałtownego osłabienia złotego i nie odwróci się sytuacja w Szwajcarii, czyli nie dojdzie tam do podwyżek stóp procentowych, co jest bardzo mało prawdopodobne, to nie powinno być większych zagrożeń" - uważa szef Fitch Polska.