Najbogatszym Europejczykiem jest Ingvar Kamprad, właściciel sieci sklepów IKEA, którego fortunę agencja Bloomberg szacuje na ponad 40 mld dolarów.

Bloomberg Billionaires Index, codziennie aktualizowany ranking najbogatszych ludzi na świecie, potwierdza, że Kamprad utrzymuje kontrolę nad całym swoim biznesem poprzez sieć spółek i prawnych podmiotów utworzonych ponad 30 lat temu.

Wycena wartości bazuje na rocznych wynikach finansowych prezentowych przez IKEA. Firma twierdzi, że jej zysk netto za 2011 rok wyniósł 4 mld dolarów, zysk operacyjny prawie 5 mld dolarów a zysk brutto – ponad 15 mld dolarów od sprzedaży w kwocie 34 mld dolarów.

Wyniki te są porównywane z rezultatami ośmiu amerykańskich firm notowanych na giełdzie, w tym Target Corp, Bed Bath & Beyond oraz Pier 1 Imports, a także z raportami Wim Plast, globalnej sieci sprzedaży mebli z główną kwaterą w Bombaju i koncernu Royale Furniture Holdings z Hongkongu.

Bloomberg bierze pod uwagę całą serię wskaźników rynkowych i finansowych – jak np, wartość rynkową, akcje preferowane, dług pomniejszony o gotówkę, czy wartość przedsiębiorstwa w odniesieniu do zysków. Porównuje się to następnie z wielkością firmy oraz uwzględnia podobne dane wspomnianych sieci handlu meblami.

Z tej kalkulacji, która uwzględnia 20-proc. obniżkę płynności z uwagi na złożoną strukturę własności utworzoną przez Kamprada, wartość firmy IKEA szacuje się na 36 mld dolarów.

Przedstawiciele Kamprada twierdzą, że on nie jest właścicielem firmy utworzonej jeszcze w 1943 roku jak dom sprzedaży wysyłkowej w Szwecji, gdyż pozbył się swoich udziałów w IKEA w latach 1980.

W 1982 roku Kamprad faktycznie przekazał swoje udziały w IKEA na rzecz fundacji, której celem jest “wspieranie innowacji w dziedzinie architektury i wzornictwa wnętrz”. Siedem lat później utworzył on drugą fundację, Interogo z siedzibą w Liechtensteinie, która jest właścicielem praw przedsięwzięcia, jakim jest IKEA.

Drugim elementem fortuny Kamprada jest Ikano Group, prywatne przedsięwzięcie inwestycyjne z siedzibą w Luksemburgu, szacowane na 2 mld dolarów. Na czele Ikano stoi Peter Kamprad, jeden z trzech synów założyciela IKEI,.

„Przesłaniem tych instytucji i podmiotów prawnych jest formalne oddzielenie aktywów od ich właściciela w celu zachowania bogactwa” – twierdzi Werner Haslehner, z wydziału prawa na London School of Economics.