Od czerwca kierowcy samochodów osobowych będą mogli korzystać na państwowych autostradach płatnych z elektronicznego systemu poboru opłat. Płatność elektroniczna będzie alternatywą dla manualnego uiszczania opłat na bramkach. Potrzebne będzie tylko urządzenie viaAUTO i rejestracja w systemie – podaje portal newseria.pl.

„Już 1 czerwca kierowcy samochodów osobowych, którzy często korzystają z autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad będą mogli skorzystać z dobrodziejstw systemu” - mówi Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch Telematic Services, która jest operatorem systemu viaTOLL.

Chodzi o odcinek A2 Stryków-Konin oraz odcinek Gliwice-Wrocław na A4, gdzie właśnie od czerwca kierowcy zaczną płacić za przejazd.

Wystarczy zarejestrować się w systemie i kupić urządzenie viaAUTO

„Kierowcy nie będą musieli stać na bramkach przy wyjeździe z autostrady i płacić ręcznie za przejechaną drogę. Wystarczy tylko zarejestrować się w systemie, by móc bez zatrzymywania się na bramkach przejeżdżać odcinki autostrad w Polsce. Zarówno A2, jak i A4” - zapewnia Krzysztof Gorzkowski.

By móc wjeżdżać i zjeżdżać z płatnych odcinków autostrad bez zatrzymywania się, oprócz rejestracji, kierowcy będą musieli zaopatrzyć się w urządzenie pokładowe viaAUTO. To elektroniczne urządzenie przesyła zakodowane w nim informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramownicach.