Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek w Brukseli, że podpisze w piątek na szczycie UE nowy traktat, tzw. pakt fiskalny. Wystąpił o upoważnienie w tej sprawie do Rady Ministrów, a szef żadnego z resortów nie zgłosił wątpliwości - wyjaśnił.

W środę Tusk mówił, że Polska nie zmienia deklaracji przystąpienia do paktu fiskalnego, ale nasz podpis będzie zależał od tego, czy będziemy mieli 100-procentowe przekonanie do każdego słowa zawartego w ostatecznej wersji tego traktatu.

"Otrzymuję w tej chwili upoważnienie albo już otrzymałem(...). Żaden z ministrów nie zgłosił żadnych wątpliwości; przede wszystkim my, analizując w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i MSZ, nie znaleźliśmy niczego, co by odbiegało od naszych wyobrażeń, mówię o tej ostatniej wersji" - powiedział dziennikarzom premier.

Chodzi o przyjęty na szczycie w Brukseli 30 stycznia międzyrządowy traktat, który zawiera nową złotą regułę wydatkową, mającą zapobiec zadłużaniu państw euro w przyszłości. Dokument ma zostać podpisany w piątek rano przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech, i ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., jeśli do tego czasu będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro.