Złoty awansuje po raz pierwszy od trzech dni w reakcji na dobre informacje z polskiej i niemieckiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w Polsce wyraźnie przyspieszyła w styczniu, a zaufanie niemieckiego biznesu wzrosło do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy.

Polska waluta umocniła sięw czwartek tuz po godz. 10-tej o 0,4 proc. do 4,1818 zł za euo, co stanowi drugi najlepszy zysk wśród 25 walut rynków wschodzących monitorowanych przez agencję Bloomberg.

Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 14,3 proc. w skali rocznej – wynika z raportu GUS, czyli więcej od 13,8 proc., jakich spodziewali się ekonomiści ankietowani przez Bloomberga. Z kolei indeks nastrojów niemieckich kół biznesu przygotowywany przez instytutu Ifo w Monachiumna podstawie sondażu wśród 7 tys. menedżerów i szefów firm, wzrósł do 109,6 punktów w porównaniu ze styczniowym odczytem na poziomie 108,3 pkt. Niemcy są największym partnerem handlowym Polski.

Reklama

Prognozy dla polskiej gospodarki są „znacznie lepsze” niż zakładano w grudniu, gdyż poprawa sytuacji w strefie euro pozwala rządowi spoglądać z większą ufnością, że nie dojdą do głosu „negatywne scenariusze” w odniesieniu do tempa wzrostu gospodarczego – sugerował wczoraj reporterom w Warszawie minister finansów Jacek Rostowski