W ocenie Urzędu Regulacji Energetyki pierwszym możliwym terminem uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych jest 1 stycznia 2013 roku.

"Zdaniem Prezesa URE biorąc pod uwagę postępujące procesy liberalizacji rynku gazu na poziomie Unii Europejskiej, konieczne jest pilne przeprowadzenie działań skutkujących stworzeniem możliwości odejścia do administracyjnego nadzoru nad cenami tego paliwa. Zakładając, że zostaną one skutecznie przeprowadzone w 2012 roku, termin 1 stycznia 2013 roku, jest pierwszym możliwym terminem dla uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych" - podał regulator w komunikacie.

URE podał także, że przygotowany przez PGNiG projekt "Programu Uwalniania Gazu (PUG)", zakładający dobrowolną odsprzedaż gazu ziemnego przez spółkę na zasadach rynku giełdowego jest krokiem w tym kierunku.

"Celem rekomendacji (dla uwalniania cen gazu przygotowanej przez URE - PAP) jest omówienie warunków przygotowania i przeprowadzenia przez PGNiG SA programu uwalniania gazu, tak aby w wyniku realizacji programu, rynek gazu ziemnego w Polsce spełniał kryteria rynku konkurencyjnego, określone w art. 49 ustawy - Prawo energetyczne - umożliwiające zwolnienie przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny z obowiązku przedkładania Prezesowi URE taryf do zatwierdzenia dla odbiorców przemysłowych od 1 stycznia 2013 r." - głosi komunikat urzędu.

PGNiG podało w połowie lutego br., że przygotowało projekt programu uwolnienia gazu, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają dwa tygodnie.

Spółka poinformowała, że projekt PUG został przygotowany m.in. w oparciu o rekomendacje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla programu uwalniania gazu ziemnego w Polsce z dnia 15 listopada 2011 roku oraz w oparciu o projekt Mapy drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego z dnia 22 grudnia 2011 roku. Celem Programu jest doprowadzenie do sytuacji rynkowej, która umożliwi uwolnienie cen gazu dla odbiorców instytucjonalnych.