Z opublikowanego dzisiaj oświadczenia obu firm wynika, że Glencore, do którego należy 34 proc. akcji Xstrata, zaoferuje 2,8 nowych akcji za każdą akcję partnera posiadającego siedzibę w w Szwajcarii. Mick Davis, dotychczasowy szef Xstrata zostanie prezesem połączonej grupy, a Ivan Glasenberg z Glencore, jego zastępcą i prezesem koncernu.

W wyniku fuzji powstanie firma o rocznych przychodach 209 mld dolarów, łącząc globalną sieć handlu nośnikami energii, metali i artykułów rolnych Glencore z górniczym potencjałem Xstrata, która wydobywa węgiel, miedź, cynk i inne metale. Transakcja rozbudziła spekulacje na temat możliwości kolejnych przejęć w globalnym sektorze górniczym, gdyż przedsięwzięcie Glasenberga i Davisa stanowi wyzwanie dla BHP Billiton i Rio Tinto, obecnych liderów w branży.

„Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia w tworzeniem nowego modelu biznesowego” – twierdzi Ian Kramer, dyrektor ds. energii i surowców naturalnych w doradczo-audytorskiej firmie KPMG – „Nie byłbym zaskoczony, gdyby nowy gigant zaczął wchłaniać” inne firmy. 

Nowa firma przyjmie nazwę Glencore Xstrata International i ma być notowana na giełdach w Londynie i Hongkongu. Główna siedziba firmy, podobnie jak Xstrata, będzie w Szwajcarii.

Ivan Glasenberg - drugi najbogatszy Australijczyk

Glasenberg, który już w sierpniu zapowiadał dążenie Glencore do dużej fuzji, jest byłym handlarzem węgla w Australii. Jest on drugim najbogatszym człowiekiem piątego kontynentu z fortuną szacowaną przez magazyn „Forbes” na 7,2 mld dolarów. (Pierwszym jest Gina Rinehart, dziedziczka australijskiej fortuny górniczej i inwestor w media, której majątek jest szacowny na 18 mld dolarów).

Największą dotąd fuzją w historii światowego górnictwa było przejęcie przez koncern Rio Tinto kanadyjskiej spółki Alcan za 38 mld dolarów w roku 2007. BHP Billiton, największy konglomerat górniczy na świecie, wycofał się w 2008 z oferty przejęcia Rio Tinto za 66 mld dolarów. Wartość rynkowa BHP jest szacowana na około 130 mld funtów, a Rio Tinto – na 77,6 mld funtów.