GDF Suez Energia Polska podpisała ze spółką Vestas umowę na dostawę, montaż i uruchomienie 17 turbin dla farmy wiatrowej Pągów, która powstanie w województwie opolskim.

Nowa elektrownia wiatrowa o mocy zainstalowanej 51 MW zostanie uruchomiona z końcem 2012 r., podała spółka w komunikacie. "Farma wiatrowa Pągów to kolejny krok do wdrożenia naszej strategii energetycznej, która pozwoli nam stać się liderem produkcji energii odnawialnej w Polsce" - powiedział prezes GDF Suez Energia Polska Grzegorz Górski, cytowany w komunikacie.

Montaż i uruchomienie turbin na farmie wiatrowej Pągów przeprowadzi Vestas, największy dostawca turbin wiatrowych na świecie. Firma zapewni również ich serwisowanie i remonty przez okres 12 lat.

To już trzecia farma wiatrowa GDF Suez Energia Polska

Pągów jest już trzecią farmą wiatrową w portfolio GDF Suez Energia Polska, po zrealizowanych przez spółkę przedsięwzięciach Jarogniew-Mołtowo (20 MW) i Wartkowo (30 MW).

"Zarówno nowa inwestycja, jak i zakup kolejnego projektu wiatrowego, tj. Klukowo-Samborsko, to konsekwencja strategicznych planów firmy zmierzających do znacznego zwiększenia w ciągu kilku lat produkcji energii pochodzącej z wiatru" – czytamy w komunikacie.

GDF Suez jest obecny w Polsce od 10 lat, gdzie zajmuje 5 miejsce pod względem produkcji energii. Firma jest właścicielem 100% Elektrowni w Połańcu (o mocy 1800MW), która działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy oraz odpowiada za 5% produkcji energii w kraju. GDF Suez działa też w sektorze OZE dzięki farmie wiatrowej Jarogniew-Mołtowo (20MW) oraz będącej nadal w fazie budowy farmy wiatrowej Wartkowo (30MW) i Pągów (51 MW). Grupa realizuje w Połańcu inwestycję budowy nowego bloku w 100% opalanego biomasą (205 MW), który zostanie oddany do użytku w 2012 roku.

Ponadto, w celu zaspokojenia potrzeb polskiego systemu energetycznego firma świadczy usługi systemowe dla PSE-Operator SA oraz produkuje ciepło dla lokalnych odbiorców. GDF Suez świadczy również usługi energetyczne oraz zajmuje się gospodarką odpadów poprzez Sita. Grupa GDF Suez zatrudnia na świecie 218.250 pracowników. W 2010 roku osiągnęła przychód na poziomie 84,5 mld euro.

GDF Suez jest notowany na giełdach w Brukseli, Luksemburgu oraz Paryżu.