Na listach dłużników przybywa seniorów, którzy finansują zakupy dzieci, alarmuje "Metro".

Starsi ludzie coraz częściej padają ofiarą bliskich, którzy w ich imieniu zaciągają pożyczki i następnie nie spłacają zobowiązań. Najbardziej zadłużony emeryt, który znalazł się w Krajowym Rejestrze Długów pochodzi z woj. dolnośląskiego ma 101 lat i jest winien ponad 3,8 tys. zł. W finansowych kłopotach jest już 189 tys. kobiet powyżej 60 roku życia, wynika z raportu InfoDług, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej.

Łączny bilans niespłaconych rat za samochód, pożyczek na nowy telewizor, kosztownych kredytów hipotecznych wynosi w Polsce niemal 35,5 mld zł, podaje InfoDług. W ciągu minionego roku kwota ta urosła o ponad 10 mld zł. Niespłacone rachunki to problem ponad 2 mln Polaków.

Oprócz seniorek najbardziej zadłużeni są mężczyźni (527 tys. ) i kobiety (190 tys.) w wieku między 30 a 39 rokiem życia. Średnie zadłużenie Polaka wynosi obecnie nieco ponad 17 tys. zł. Tymczasem na początku 2011 r. nieznacznie przekraczało 13 tys. zł. "Zagłębiem" dłużników jest woj. śląskie - 313 tys., zadłużonych na ponad 6,7 mld zł. Na drugim miejscu - mazowieckie z 255 tys. osób i 4,9 mld zł zaległości. Trzecia lokata należy do 196 tys. mieszkańców Wielkopolski, którzy zrobili 3,3mld zł długów.