"Zarząd Narodowego Banku Polskiego po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. w sprawie udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu postanowił przychylić się do prośby ministra finansów zawartej we wniosku" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.
Tym samym upoważnił prezesa NBP do "zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej" - czytamy.
Jak podał NBP, ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie podjęta przez zarząd NBP po uzgodnieniu z MFW warunków umowy.
Sprawa ta zostanie przedstawiona Radzie Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 24 stycznia 2012 r.
W środę MFW poinformował, że rozważa zwiększenie zdolności pożyczkowych o 500 mld USD, wliczając w to wsparcie ze strony krajów UE w kwocie 200 mld USD.
W grudniu prezes NBP Marek Belka mówił, że decyzja o udziale Polski w dwustronnych pożyczkach dla MFW jest decyzją polityczną, wynikającą z pewnej strategii naszej obecności w UE. Według prezesa NBP licząc udział naszego kraju w MFW, na Polskę przypadałaby suma 6,26-6,27 mld euro pożyczki. "Pożyczka dla MFW nie zmniejsza wielkości rezerw (walutowych NBP - PAP), ale zmienia strukturę tych rezerw. Musielibyśmy inne papiery - które mamy w rezerwach - sprzedać, żeby móc pożyczyć MFW. Krótko mówiąc, zamiast papierów francuskich będziemy mieli papiery MFW" - mówił wówczas.
Na grudniowym szczycie UE uzgodniono m.in., że 200 mld euro trafi do MFW, który przeznaczy je na pomoc zadłużonym gospodarkom unijnym. 150 mld euro z tej kwoty miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów spoza eurolandu, w tym z Polski.