Pakiet ustaw, druga wielka inicjatywa legislacyjna Montiego od czasu przyjęcia w grudniu programu oszczędnościowego na kwotę 30 mld euro, ma ułatwić dostęp do wielu zamkniętych profesji, takich jak notariusze oraz ograniczyć przywileje ich członków. Inicjatywa dąży także do zwiększenia konkurencyjności, m.in. poprzez wyprzedaż przez lidera rynku naftowego, koncern Eni swego oddziału transportu gazu, spółki Snam Rete Gas. Rząd Montiego spotyka się dzisiaj w Rzymie dla omówienia wspomnianych projektów.

Legislacje „zawierają postanowienia, których celem jest ograniczenie stawek i przywilejów, dotyczących poszczególnych profesji, usług aptecznych i usług publicznych” – powiedział Monti w tym tygodniu podczas briefingu w Londynie – Nowy pakiet zmierza do „dystrybucji wyrzeczeń niezbędnych dla pobudzenia wzrostu gospodarczego”. Według Montiego rozkręcenie ekspansji jest kluczowe dla redukcji zadłużenia Włoch w wysokości 1,9 bln euro, tym bardziej, że w 2012 roku włoska gospodarka może się skurczyć o 1,5 proc., jak ocenia centralny bank kraju. 

Włoski urząd antymonopolowy uważa, że stopniowe otwarcie dostępu do zamkniętych zawodów może zwiększyć wzrost gospodarczy o 1,5 proc. rocznie w okresie najbliższej dekady. Polityka mająca na celu eliminację barier w biznesie i handlu może zwiększyć produktywność Włoch o 14,1 proc. w ciągu 10 lat – twierdzi Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD.

„Włochy ryzykują transformację od recesji do długotrwałej stagnacji i jedynie gigantyczne wysiłki w celu wdrożenia reform wspierających wzrost gospodarczy mogą realnie zmienić tą perspektywę” – podkreśla Vladimir Pillonca, ekonomista Societe Generale w Londynie.

Prawdziwi nietykalni

Większość spośród 28 włoskich gildii utworzono jeszcze za dyktatury Benito Mussoliniego. Obecne zmiany zakładają zwiększenie konkurencyjności i obniżenie kosztów poprzez likwidację sztywnych minimalnych stawek za usługi świadczone m.in. przez architektów, inżynierów czy notariuszy. Włoskie dekrety mają także zwiększyć liczbę licencji na prowadzenie taksówek.

Franco Stefanoni, autor książki “Prawdziwi niedotykalni” poświęconej włoskim gildiom mówi, że obecnie zredukowano albo wręcz zarzucono dawne standardy korporacji, jak ochrona klientów przed nadużyciami, a badania wskazują, że członkami gildii często są dzieci lub kuzyni członków korporacji.

Dekrety Montiego mają wejść w życie natychmiast po uchwaleniu przez rząd, ale dla ich prawomocności wymagana jest aprobata parlamentu w ciągu 60 dni. Andrea Giuricin, ekonomista z Bruno Leoni Institute w Turynie, obawia się, że zmiany mogą zostać zablokowane przez deputowanych.