Obecnie w terminalu prowadzone są ostatnie już prace, trwa meblowanie pomieszczeń i sprzątanie. Równolegle trwają odbiory techniczne całego budynku, wprowadzają się już także pierwsi najemcy komercyjni.

Władze portu planują, że na tydzień przed ceremonią otwarcia zorganizowane zostaną dni otwarte dla mieszkańców, którzy będą mogli zobaczyć jak funkcjonuje cały budynek. "Pierwsze loty pasażerskie z wykorzystaniem nowego terminalu uruchomione zostaną na początku marca" - mówił Kuś.

Umowę na budowę terminala podpisano pod koniec lipca 2009 r., a pierwsze prace ziemne rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2009 r. Pierwotnie budowa miała zostać ukończona w połowie 2011 r. Zakończenie prac opóźniło się jednak o kilka miesięcy po tym, jak z powodu podwyższenia poziomu wód gruntowych konieczne okazało się rozbudowanie systemu odwodnienia.

Terminal ma powierzchnię blisko 40 tys. m kw. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości wrocławskiego lotniska z 1,2 mln do 3,2 mln pasażerów rocznie. W ramach całego projektu powstało również ok. tysiąca miejsc parkingowych. Przepustowość ma wzrosnąć do ok. 4 mln pasażerów po kolejnej przebudowie zaplanowanej na lata 2017-2019. Wartość całej inwestycji to ok. 300 mln zł.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości ok. 10 km od centrum, w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, która umożliwia bezpośredni dojazd na lotnisko z kierunku Kłodzko-Praga i Świdnica-Wałbrzych.