Przyspiesza konsolidacja na rynku medycznym. Zakupami zainteresowane są zarówno firmy z branży, jak i fundusze private equity.
Fala fuzji ruszyła już w 2011 r. To wtedy zaczęły się perturbacje na części rynku medycznego. Zdaniem Krzysztofa Rogalskiego, zarządzającego funduszem Acendis FIZ InMedica, kryzys to najlepszy czas na przejęcia. W tym roku tempo konsolidacji jeszcze przyspieszy. – Ceny prywatnych placówek będą niższe. Poza tym więcej firm będzie skłonnych do poszukiwania partnerów biznesowych także ze względu na trudniejszy dostęp do źródeł finansowania – mówi Rogalski.
Acendis FIZ InMedica, którego właścicielem jest Secus Asset Management, pod koniec października kupił Centrum Medyczne Małgorzata, które prowadzi szpitale onkologiczne w Częstochowie oraz w Śremie. Z kolei Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zostały przejęte przez fundusz Advent International, a Szpital Kielecki przez spółkę Artmedik.
– Myślimy o dalszych przejęciach na rynku medycznym. Interesują nas szczególnie szpitale specjalistyczne. O pierwszych zakupach możemy usłyszeć już w pierwszym kwartale tego roku – twierdzi Krzysztof Rogalski.
Również Advent International nie ukrywa zainteresowania szpitalami specjalistycznymi w Polsce, ale nie chce zdradzać szczegółów.
Agnieszka Skonieczna, ekspert rynku ochrony zdrowia z PMR Publications, przyznaje, że obecność funduszy private equity oraz venture capital na rynku medycznym może się zwiększyć w 2012 r. – Sektor postrzegany jest jako atrakcyjny, bo starzejące się społeczeństwo oraz to, że na zdrowiu Polacy oszczędzają w ostateczności, wskazują, że rynek ten będzie dynamicznie się rozwijał – twierdzi.
Zagraniczny kapitał przyciąga do Polski również projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. – Oczywiście pod warunkiem że ministerstwo wprowadzi do niego poprawki, które wprowadzą możliwość realnej konkurencji między firmami prywatnymi a NFZ – mówi Agnieszka Skonieczna.
Okazji do przejęć szukają także prywatne firmy medyczne, takie jak Grupa Nowy Szpital, właściciel 10 szpitali prywatnych posiadających kontrakt z NFZ. Grupa przejmuje głównie placówki, które kiedyś były publiczne i zostały przekształcone w spółki. – Jesteśmy zainteresowani rozszerzaniem Grupy Nowy Szpital. Planujemy, że rocznie do grupy będą wchodzić średnio cztery szpitale – twierdzi Marcin Szulwiński, prezes Grupy.
Okazji do fuzji szuka także Lux-Med. – Ciągle są miejsca, gdzie jest duże zapotrzebowanie na placówki medyczne. Planujemy otwarcie nowych centrów w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. Szukamy okazji do przejęć na rynkach diagnostyki obrazowej oraz na rynku szpitalnym – twierdzi Anna Rulkiewicz, prezes spółki.