Po nowym roku niemal wszyscy goście w zakopiańskich hotelach to turyści ze Wschodu. W tym roku rosyjskojęzycznych turystów jest wyjątkowo dużo - twierdzi szef Biura Promocji Zakopanego, Andrzej Kawecki.

Co roku pod Tatrami turyści ze Wschodu, głównie z Rosji i Ukrainy, spędzają prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia, które przypadają dwa tygodnie później niż u katolików.

Zdaniem Kaweckiego duża liczba turystów ze Wschodu to zasługa m.in. polskich jednostek konsularnych na Wschodzie, które przed sezonem turystycznym sprawnie przeprowadzały wydawanie polskich wiz. "Dwa lata temu były duże problemy z uzyskaniem polskiej wizy np. na Ukrainie, gdzie przed konsulatami tworzyły się kolejki, w tym roku wydawanie wiz przebiegało sprawnie, co przekłada się na wynik ekonomiczny naszego regionu" - powiedział PAP Kawecki.

"Krupówki mówią po rosyjsku"

"Krupówki mówią po rosyjsku" - mówi żartobliwie Kawecki i dodaje, że nasi wschodni sąsiedzi czują się w Zakopanem jak u siebie, ponieważ nie ma bariery językowej, a hotelarze przygotowują dla nich specjalną ofertę urządzając np. wigilię zgodną z tradycją wschodnią. Ponieważ w Zakopanem nie ma cerkwi prawosławnej, w zabytkowym Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej specjalnie dla turystów ze Wschodu odbędzie się nabożeństwo bożonarodzeniowe w obrządku prawosławnym.

Jak powiedział PAP menager zakopiańskiego hotelu Grand Nosalowy Dwór, Tymoteusz Mróz, 90 proc. gości w obiekcie to turyści rosyjskojęzyczni, a czterogwiazdkowy hotel Belvedere jest w całości zarezerwowany przez gości ze Wschodu.

Według Kaweckiego, goście ze Wschodu to turyści średnio- lub bardzo zamożni. Wybierają pensjonaty i hotele o wysokim standardzie. Jego zdaniem to klienci wymagający, którzy chętnie wydają pieniądze.

W piątek w Zakopanem rozpoczyna się dwudniowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Zimowa bajka w Tatrach"

Weźmie w nim udział prawie 300 młodych artystów z Rosji i ich przyjaciele spod Giewontu. Do Zakopanego przyjadą młodzi artyści m.in. z Moskwy, Sankt Petersburga, Smoleńska, Sewastopola, Archangielska i Jarosławia. Dzieci i młodzież zaprezentuje swoje prace plastyczne, zaplanowano także popisy wokalne, instrumentalne, taneczne i teatralne.

Władze Zakopanego zamierzają rozszerzyć przyszłoroczną ofertę dla turystów ze Wschodu. Rozważają organizację koncertów zespołów rosyjskich.

Dzięki gościom ze Wschodu świąteczno-noworoczny sezon turystyczny pod Giewontem wydłużył się o kilkanaście dni.