Największy w Indiach producent samochodów sportowo-użytkowych, koncern Mahindra & Mahindra jest zainteresowany kupnem przynajmniej części zbankrutowanego Saaba – podała agencja Bloomberg powołując się na anonimowych informatorów z branży.

Mahindra, która ma główną kwaterę w Bombaju, jest w trakcie organizowania spotkań z dwoma wyznaczonymi przez sąd administratorami, którzy mają nadzorować proces bankructwa szwedzkiego Saaba. Hindusi są podobno zainteresowani kupnem części albo nawet całej spółki, wytwarzającej do niedawna auta prestiżowej marki.

Saab wystąpił z wnioskiem o bankructwo 19 grudnia, kiedy całkowicie wyczerpały się fundusze firmy. Prawie dwa lata temu, w lutym 2010 roku, General Motors sprzedał szwedzką spółkę holenderskiemu producentowi samochodów sportowych Spyker Cars, który później zmienił nazwę na Swedish Automobile. Taśmy produkcyjne w Saabie stanęły po raz pierwszy w marcu, kiedy firma nie była zdolna opłacić dostawców.

Przed bankructwem Victor Muller, szef Swedish Automobile, zabiegał o kredyt w wysokości 600 mln euro u chińskiego koncernu motoryzacyjnego Zhejiang Youngman Lotus Automobile i jednego z chińskich banków. Wcześniej Saab liczył na kupno swoich udziałów przez inną grupę chińskich firm.

Reklama

Saab zatrudnia około 3600 pracowników, z czego 3400 w głównej fabryce w szwedzkim Trollhaettan. Zgodnie ze szwedzkim prawem o bankructwie rząd Szwecji ma wypłacać pracownikom pensje przez pewien okres czasu.

Mahindra na początku tego roku przejęła 70 proc. udziałów w południowokoreańskim koncernie motoryzacyjnym Ssangyong Motor za około 368 mln dolarów. Ssangyong Motor, kontrolowany wcześniej przez SAIC Motor Corp., wystąpił w lutym 2009 roku o ochronę przed wierzycielami po zanotowaniu strat w sprzedaży swoich SUV-ów.

Mahindra produkuje około 10 modeli samochodów, w tym sportowo-użytkowe auta Scorpio i Renault Logan w kooperacji z Renault.