Jak powiedział PAP prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński, w przyszłym roku ma się rozpocząć intensywna promocja Strefy w Niemczech.

"To jest dla nas bardzo dobry rynek. Inwestycji niemieckich w Strefie jest już bardzo dużo i co najważniejsze, niemieccy inwestorzy mówią bardzo dobrze o ŁSSE. Powinniśmy to wykorzystać, żeby przyciągnąć nowe inwestycje do Polski. Nie ukrywam, że będziemy kładli nacisk na branże agd, która już się bardzo dobrze rozwija w Strefie, ale może też na branżę motoryzacyjną" - powiedział Sadzyński.

Przyznał, że łódzka Strefa przygotowuje kampanię promocyjną w Niemczech. "Nie chciałbym jeszcze zdradzać szczegółów, bo aplikujemy o środki unijne w tym zakresie. Jak będziemy gotowi to zaprezentujemy hasło, jakie przygotowaliśmy na kampanię oraz narzędzia marketingowe, jakie będziemy wykorzystywali" - zaznaczył.

Strategicznym partnerem dla rozwoju łódzkiej Strefy są także Chiny. Dotąd zezwolenie na działalność w ŁSSE otrzymał jeden chiński inwestor - Yuncheng Poland, który do końca 2013 roku ma wybudować w Konstantynowie Łódzkim nowoczesną fabrykę cylindrów do druku rotograwiurowego.

"Mamy nadzieję, że ta firma będzie chciała lokalizować swoją inwestycję właśnie w ŁSSE"

Prezes ŁSSE, który uczestniczył w niedawnym forum inwestycyjnym w Szanghaju podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego, liczy, że wkrótce pojawi się w Strefie kolejny chiński inwestor - Sany Heavy Industry, drugi na świecie producent maszyn budowlanych.

Na zakończenie szanghajskiego forum Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisała porozumienie z firmą Sany Heavy Industry w sprawie planowanych przez nią inwestycji w Polsce.

"Mamy nadzieję, że ta firma będzie chciała lokalizować swoją inwestycję właśnie w ŁSSE. Mogę powiedzieć, że jej przedstawiciele oglądali już tereny inwestycyjne w Kutnie. Decyzji ostatecznej jeszcze nie ma, ale ten dobry klimat, jaki w ostatnim czasie był wytwarzany między inwestorami chińskimi a Strefą, lada moment będzie przynosił kolejne korzyści" - powiedział PAP Sadzyński.

Według przedstawicieli ŁSSE, ten rok może być rekordowy w Strefie pod względem nakładów na inwestycje. Dotąd zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej otrzymało już 18 firm, które mają zainwestować łącznie ponad 711 mln zł. Mają one utworzyć ponad tysiąc miejsc pracy i utrzymać 2,5 tys. już istniejących.

Nie jest jednak wykluczone, że w ostatnich dniach roku zezwolenia otrzyma kolejnych czterech inwestorów; przedstawiciele Strefy na razie nie ujawniają szczegółów.

Sadzyński przypomniał, że według najnowszego raportu firmy doradczej KPMG, ŁSSE jest najlepiej ocenianą przez inwestorów strefą w Polsce. "Chcielibyśmy w 2012 roku utrzymać taki sam poziom jak w tym roku, może z delikatnym stabilnym wzrostem. Zobaczymy, co się będzie działo na świecie, jaka będzie sytuacja w strefie euro, bo jednak będzie to na pewno miało wpływ na rozwój naszej Strefy" - dodał szef ŁSSE.

16 mln zł kosztować ma adaptacja i rozbudowa zespołu budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana

W tym roku zezwolenia na działalność w łódzkiej Strefie otrzymały m.in.: Ceramika Paradyż, Indesit, ABB, Hamburger Pini, Press-Glas, Medana Pharma, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego czy Gillette Poland International.

Największymi inwestorami są: Indesit Company, która chce za ok. 30 mln euro wybudować fabryki okapów kuchennych i komponentów plastikowych w Łodzi oraz koncern Procter & Gamble, który zamierza zainwestować 130 mln zł w nowoczesną linię produkcyjną golarek dla kobiet w zakładzie Gillette na Nowym Józefowie w Łodzi.

16 mln zł kosztować ma adaptacja i rozbudowa zespołu budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana, należących do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W obiekcie znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe na wynajem i siedziba Strefy. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w marcu 2013 roku.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1997 r. i ma działać co najmniej do 2020 roku. Obejmuje ponad 1276 ha; składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Aktywnie funkcjonuje w niej ponad 148 inwestorów. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ponad 9 mld zł, natomiast liczba deklarowanych miejsc pracy sięga ponad 25 tys.