Przecena złota nie musi jednak zagrozić wynikom wszystkich trwających już produktów strukturyzowanych – wynika z analizy Open Finance i portalu Structus.pl. – Mamy jedną strukturę powiązaną ze złotem, która zapada wiosną. To Złota Struktura II, wyemitowana przez New World Alternative Investments – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance. Produkt jest oparty na notowaniach indeksu JP Morgan Gold ER, odzwierciedlającego zmiany cen kontraktów na złoto. Wartość początkowa indeksu wynosiła 108,5 pkt. Obecnie to 183,5 pkt. Zysk struktury zależy od wysokości średniej arytmetycznej z dziewięciu cokwartalnych obserwacji z ostatnich dwóch lat trwania inwestycji. – Uśrednianie pozwoli na wygenerowanie zysków mimo spadków pod koniec inwestycji – twierdzi Marcin Krasoń.

W I kw. 2012 r. cena złota i metali szlachetnych powinna spadać

Znak zapytania, według Krasonia, pojawia się w przypadku certyfikatu Worst of Express Gold Silver, który został jesienią tego roku wyemitowany przez Deutsche Bank. Jest to produkt oparty na złocie i srebrze. Zakłada wzrost cen obu surowców. Odczyty są co pół roku. Jeśli warunek jest spełniany, produkt kończy się zyskiem 36 – 51 proc. – Jeśli tak się nie stanie, inwestycja trwać będzie dalej i za kolejne pół roku będzie kolejny odczyt. Łącznie będzie ich sześć – mówi Krasoń.

Jeśli chodzi o trwające struktury, to bez zysku zakończy się na pewno Złoty Certyfikat II Banku BPH. Bynajmniej nie z powodu spadku cen kruszcu. – Certyfikat miał górną barierę na poziomie 1682,1 dol. za uncję. Została ona przekroczona w sierpniu tego roku – tłumaczy analityk Open Finance.

Ze wstępnych danych Open Finance i portalu Structus.pl wynika, że metale szlachetne były jednym z najskuteczniejszych instrumentów bazowych w 2011 r. Średnia stopa zwrotu struktur opartych na metalach szlachetnych, które zapadły w mijającym roku, wyniosła 31,83 proc. Średnioroczna stopa zwrotu sięgnęła 12 proc.

Najwięcej dały zarobić produkty Banku Handlowego: po 58,2 proc., średniorocznie po 16,5 proc. – Jest to oczywiście związane z dynamicznym wzrostem ceny złota w tym roku – mówi Krasoń. W ciągu ostatnich 12 miesięcy poszło ono w górę o 16,3 proc.