Ministerstwo Skarbu Państwa obecnie nie zamierza prywatyzować Tauronu - poinformował w środę na sejmowej komisji skarbu państwa, wiceminister Rafał Baniak.

"Spośród dużych spółek energetycznych Tauron na dzisiaj nie jest przewidziany do prywatyzacji" - powiedział Baniak.

Skarb Państwa ma 30.06 proc. akcji w Tauronie.

Grupa Tauron jest producentem i dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce. Sieci dystrybucyjne spółek, które należą do Grupy, obejmują 17 proc. powierzchni kraju. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze prawie 53 tys. km kw., za pośrednictwem 187 tys. km linii energetycznych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Do Grupy należą dwie kopalnie węgla kamiennego, siedem elektrowni, cztery elektrociepłownie, 35 elektrowni wodnych. Grupa sprzedaje energię do ponad 4 mln klientów.

"Jeżeli chodzi o PGE, to zgodnie ze strategią, która obowiązuje, minister Skarbu Państwa zachowa pakiet kontrolny" - powiedział Baniak.

Skarb Państwa ma 69,29 proc. w PGE.

Grupa Kapitałowa Polskiej Grupy Energetycznej jest największą grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40 proc. a w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc - podaje spółka. Grupa zatrudnia ponad 46 tys. pracowników i posiada ok. 13,1 GW zainstalowanych mocy wytwórczych. Roczna produkcja energii elektrycznej w Grupie PGE w 2010 r. wyniosła ok. 53 TWh netto.

We wtorek wieczorem resort poinformował, że bez rozstrzygnięcia zakończył proces prywatyzacji Grupy Lotos

Baniak pytany był przez posłów również o plany prywatyzacyjne Grupy Lotos.

"Na stronie internetowej ministerstwa jest podana informacja o tym, że nie wpłynęły żadne oferty wiążące. Będziemy chcieli jeszcze raz przyjrzeć się tej sytuacji. Istnieją różne możliwości, być może będziemy chcieli spółkę upubliczniać na warszawskiej giełdzie. Nie ma jeszcze decyzji, dlatego nie chciałbym głębiej w to wchodzić" - powiedział wiceminister.

We wtorek wieczorem resort poinformował, że bez rozstrzygnięcia zakończył proces prywatyzacji Grupy Lotos. Do 20 grudnia nie wpłynęły oferty wiążące w sprawie prywatyzacji. Termin składania ofert wiążących na zakup pakietu akcji spółki Grupa Lotos został przesunięty z 16 listopada br. Jego wydłużenie było motywowane m.in. trudnościami w zakresie zapewnienia finansowania związanego z transakcjami fuzji i przejęć.

"Jeżeli chodzi o Krajową Spółkę Cukrową, to od 20 grudnia do 20 marca przyjmowane będą zapisy na akcje w domach maklerskich PKO BP i wybranych oddziałach. Do 3 kwietnia 2012 r. przewidujemy przydział sprzedawanych akcji, a w okresie 20 czerwiec - 20 wrzesień zawieranie umów zbycia sprzedawanych akcji" - powiedział Baniak.