Fitch Ratings spodziewa się „negatywnych decyzji ratingowych oraz rewizji prognoz dla władz samorządowych w Polsce przyszłym roku, jeśli wzrost dochodów nie dotrzyma kroku rosnącym wydatkom.
Reklama

W roku 2102 wyniki operacyjne i budżetowe lokalnych władz najpewniej dalej się pogorszą, co ograniczy możliwości samofinansowania się tego sektora” – stwierdził Fitach w dzisiejszym komunikacie. Agencja dodała, że zwiększa to prawdopodobieństwo wzrostu zadłużenia oraz stwarza ryzyko dla wdrożenia strategicznych projektów w dziedzinie infrastruktury – relacjonuje agencja Bloomberg.

Według Fitcha wydatki władz lokalnych wzrosną w przyszłym roku o 7 proc., znacznie wyprzedzając 5-proc. wzrost dochodów i to w sytuacji,gdy rząd przekazał tym władzom znacznie więcej zobowiązań bez zapewnienia dostatecznych przychodów.

Samorządy znajdą się pod „wyjątkowo wysoką” presją, aby sfinalizować nakłady kapitałowe na drogi, transport, projekty zarządzania zasobami wodnymi i odpadami, które są współfinansowane przez Unię Europejską w latach 2012-2014. Tylko w 2012 roku wydatki te mają wynieść 50 mld zł.

Takie wydatki zwiększą zadłużenie władz lokalnych w Polsce o 10-15 proc. w przyszłym roku w stosunku do kwoty około 62 mld zł pod koniec 2011 roku – podkreśla Fitch Ratings.

Premie, jakie musi płacić inwestorom miasto Warszawa za euroobligacje z terminem wykupu w 2014 roku wzrosły we wtorek do poziomu 4,1013 proc. wobec stawki 4,0956 proc., odnotowanej w poniedziałek.