Wyroby codziennego użytku z filcu, ubrania z filcowymi aplikacjami, nakrycia głowy a ostatnio nawet filcowe bombki choinkowe cieszą się wśród Polaków dużą popularnością.

Jak przekonują artyści wykonujący wyroby rękodzielnicze, filc to materiał oryginalny, który może świetnie konkurować z innymi wyrobami.

Moda na filc i wyroby filcowe trwa od kilku lat. Modne są zarówno torebki z ludowym haftem, czapki, kapelusze jak i biżuteria. W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia świetnie sprzedają się bombki i ozdoby choinkowe z filcu.

Jak powiedziała Renata Pugowska organizująca w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie kursy filcowania, tylko w listopadzie i grudniu odbyły się trzy takie kursy. Filcowania uczą się studenci, którzy szukają sposobu na zarobkowanie, właściciele galerii artystycznych czy instruktorzy terapii zajęciowej.

"Filcowanie jest modne od 4-5 lat, ale od dwóch lat obserwuje istny boom. Oceniam, że jest to obrona przed zalewającą nas chińszczyzną" - powiedziała Pugowska.

Dodała, że na początku kursanci uczą się jak zrobić bombkę choinkową czy jajko wielkanocne z filcu. Potem przystępują do nauki trudniejszych form i tworzą kolczyki, berety, szale jedwabne z aplikacjami filcowymi, rękawiczki, torebki czy swetry.

Ukończenie kursu filcowania i wytwarzania wyrobów rękodzielniczych z tego modnego obecnie surowca może być dobrym sposobem na zarobkowanie. Osoby zainteresowane taką działalnością zrzeszają się w spółdzielniach czy stowarzyszeniach i swoje produkty oferują na targach, kiermaszach i jarmarkach okolicznościowych. Sprzedają też wyroby poprzez internet, ale też i w galeriach sztuki.

Popularność bombek z filcu z każdym rokiem rośnie i ich sprzedaż jest coraz wyższa

"Najwięcej zamówień jest oczywiście przed świętami Bożego Narodzenia. Wykonujemy wtedy bombki dla klientów zarówno indywidualnych, jak i dla firm, które rozdają je wśród swoich partnerów biznesowych"- powiedziała Miszczyk.

Dodaje, że wyrób bombek z filcu jest pracochłonny. Zaczyna się od uszlachetniania wełny filcowanej, potem następuje farbowanie, nadawanie bombkom kształtu kuli, a w końcu - zdobienie fantazyjnymi aplikacjami.

"Każda bombka wykonana jest ręcznie, a zatem jest niepowtarzalna"- mówi artystka. Jak przekonuje, taki prezent jest długotrwałą pamiątką, ponieważ jest niezniszczalny, a ponadto ekologiczną.