"Jesteśmy dość spokojni o to, że uda nam się osiągnąć cel inflacyjny bez podnoszenia stóp, na podstawie najnowszej projekcji, ale jeśli przestaniemy być spokojni o osiągnięcie celu inflacyjnego, będziemy musieli zacieśnić politykę" - powiedział Hausner w wywiadzie dla Bloomberga. 

Na dłuższą metę nie można ignorować wysokiej inflacji

"Wzrost cen jest powyżej celu, a jego powrót do 2,5% opóźnia się z każda kolejną projekcją, którą przedstawiamy. Tego po prostu nie możemy ignorować" - dodał członek władz monetarnych.

Średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 4,0% i spadnie odpowiednio do 3,1% i 2,8% w latach 2012-2013 (wobec 2,6% w 2010 r.), wynika z centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). W ocenie NBP, powrót inflacji w okolice celu inflacyjnego (2,5%) wydłuży się, pomimo zmniejszenia presji popytowej związanej ze spowolnieniem gospodarczym.

Inflacja konsumencka w listopadzie wyniosła 4,8% r/r wobec 4,3% w poprzednim miesiącu i była znacznie wyższa od prognoz, które zakładały wskaźnik na poziomie średnio 4,5% r/r.

RPP podniosła stopy procentowe pięciokrotnie w tym roku. Od czerwca główna stopa referencyjna wynosi 3,5%. Analitycy nie spodziewają się zmian w polityce pieniężnej co najmniej do końca I kw. 2012 r.