Wartość rynku polskich obligacji korporacyjnych, bankowych i komunalnych może w tym roku wzrosnąć o 49 proc., gdyż spółki, na czele z firmami energetycznymi, szukają źródeł finansowania inwestycji – wynika z ocen agencji Fitch Rating.

Na koniec tego roku rynek pozarządowych obligacji w Polsce może osiągnąć 100 mld zł, wobec kwoty 67,3 mld zł w roku 2010 – powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg dyrektor polskiego oddziału Fitch Ratings, Mirosław Dudziński. W przyszłym roku wartość emitowanych obligacji może dalej wzrosnąć o 50 mld zł.

Banki tną kredyty, firmy stawiają na papiery dłużne

„Spodziewam się ekspansji rynku korporacyjnych obligacji w Polsce” ponieważ kryzys zadłużeniowy w Europie zmusza banki do ograniczenia akcji kredytowej, a obligacje stają się coraz bardziej interesujące dla inwestorów. Dla „mniejszych spółek” obligacje mogą być jedynym źródłem finansowania w przyszłym roku – dodał Dudziński.

Rynek obligacji korporacyjnych rośnie w sektorze energetycznym

Wśród polskich firm, które planują sprzedaż obligacji, jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, największy w kraju producent i dystrybutor gazu naturalnego, który szykuje ofertę sięgającą kwoty 7 mld zł. A Turon Polska Energia podwyższył w październiku założenia sprzedaży swoich papierów dłużnych na rynku wewnętrznym z 1,3 mld zł do 4,3 mld zł.

Pieniędzy szukają też banki

Z kolei PKO BP, największy polski bank, zaoferował w zeszły piątek obligacje wartości 700 mln zł w ramach programu sprzedaży papierów na kwotę 5 mld zł. Także Getin Noble Bank, kontrolowany przez miliardera Leszka Czarneckiego, zamierza do końca przyszłego roku zachęcić inwestorów do kupna obligacji na kwotę co najmniej 500 mln zł – wynika z raportu spółki przedłożonego u regulatora rynku.