Agencja poinformowała, że decyzję w sprawie obniżenia ratingów firm ubezpieczeniowych podejmie "w ciągu czterech tygodni po wyjaśnieniu sprawy not krajów europejskich".

Wśród towarzystw ubezpieczeniowych zagrożonych ewentualną obniżką w krótkim terminie znalazł się niemiecki Allianz, brytyjska Aviva, francuskie - Axa, CNP i CCR, włoska firma Generali i irlandzki ubezpieczyciel Irish Public Bodies Mutual Insurances (IPB).

"5 grudnia S&P umieściła ratingi 15 krajów ze strefy euro (na 17) na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym. W konsekwencji umieszczamy ratingi pewnych europejskich ubezpieczycieli na takiej liście" - głosi komunikat.

Dwa pozostałe kraje strefy euro, które nie zostały umieszczone na liście w poniedziałek, to Cypr, wciągnięty na nią wcześniej, i Grecja, której rankingi już są niskie.

Z kolei w środę ta sama agencja ostrzegła, że może obniżyć o jeden poziom najwyższą obecnie wiarygodność kredytową (AAA) Unii Europejskiej. Agencja ma 90 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie - informowała agencja dpa.