Nowy Zakład Produkcji Prochu zlokalizowany będzie w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, na terenie istniejących od wielu lat w Pionkach koło Radomia Zakładów Produkcji Specjalnej, które produkują proch i amunicję. Fabryka ma być oddana do użytku w 2014 r.

Proch będzie przeznaczony dla polskiej armii

Według rzeczniczki Bumaru, nowy Zakładu Produkcji Prochu ma zabezpieczać strategiczne dostawy prochu dla polskich Sił Zbrojnych. "Udział firmy Nitrochemie we wspólnym przedsięwzięciu zagwarantuje dostęp do nieobecnej w Polsce technologii produkcji nowoczesnych typów prochu spełniających standardy NATO" - powiedziała Koniecko.

Rzeczniczka zapewniła, że budowa nowej fabryki nie oznacza likwidacji Zakładów Produkcji Specjalnej w Pionkach, ale jest gwarancją rozwoju tej firmy. "Inwestycja jest z jednej strony szansą na skok technologiczny w polskim przemyśle zbrojeniowym, a z drugiej - na efektywne wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w zakładach w Pionkach - powiedziała Koniecko.

Zakłady Produkcji Specjalnej w Pionkach zostały założone w 2000 r. w procesie przekształceń polskiego przemysłu obronnego. Spółka jest kontynuatorem produkcji wojskowej pionkowskich Zakładów Tworzyw Sztucznych "Pronit". 95 proc. produkcji ZPS - głównie prochu i amunicji czołgowej - produkowane jest na zamówienie MON i MSWiA. Zakłady wchodzą w skład grupy Bumar.