UniCredit, największy bank włoski i właściciel polskiego Banku Pekao, planuje zmniejszyć o połowę liczbę swoich biur w okresie najbliższych kilku lat. Poczynając od 2015 roku ma to przynieść roczne oszczędności w wysokości 50 mln euro.

„Chcemy zredukować powierzchnię używaną przez bankową sieć” – powiedział Paolo Gencarelli, szef oddziału nieruchomości w UniCredit w rozmowie z agencją Bloomberg w Mediolanie. Włoski kredytodawca zmniejszy liczbę swoich biur ze 160 do 75. poprzez wygaszanie kontraktów najmu oraz sprzedaż niektórych nieruchomości – wyjaśnił Gencarelli.

Nowy dyrektor zarządzający Federico Ghizzoni obniża koszty i zmniejsza zatrudnienia w celu wzmocnienia finansów banku i zwiększenia jego rentowności. UniCredit zamierza sprzedać w styczniu swoje akcje za kwotę 7,5 mld euro, zwolni 6150 pracowników do 2015 roku oraz pozbędzie się aktywów w krajach, które nie mają dla banku strategicznego znaczenia.

UniCredit już prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaże swej siedziby w Hamburgu oraz kilku budynków w centrum Rzymu. W Mediolanie, gdzie UniCredit ma swoją główną kwaterę, bank anuluje umowy najmu pomieszczeń biurowych i szykuje się do przeniesienia do nowej siedziby w 2013 roku.

W wyniku redukcji liczby biur i adaptacji nowych obiektów powierzchnia biurowa zajmowana przez bank zmniejszy się o 292 tys. metrów kwadratowych. W Monachium pracownicy HVB, oddziału UnicCredit, opuszczą sprzedaną ostatnio kwaterę w dzielnicy Biogenhausen. Bank inwestuje 170 mln euro w renowację innego budynku.
W Wiedniu bank przeniesie 4 tys. pracowników do jednej lokalizacji na przedmieściach stolicy Austrii. Podobne przeprowadzki zaplanowano w Zagrzebiu, Sofii, Bukareszcie, Moskwie i Pradze.

W wyniki procedury zaciskania pasa UniCredit do 2015 roku zlikwiduje w sumie 200 oddziałow banku, czyli 5 proc. z całej swojej sieci.