"Dziś stabilnie, pozytywnie, poprawa sentymentu na świecie. Tańszy dolar na rynku, rezerwa w Chinach obcięta, mieliśmy wczoraj interwencję BGK - to wszystko ustawiło sentyment i do końca tygodnia powinno być "lekko pozytywnie". Ryzyko jest lepiej wyceniane, w związku z tym na złotym też jest lepiej" - powiedział w rozmowie z PAP diler walutowy z BRE Banku Andrzej Bowtruczuk.

W środę Amerykańska Rezerwa Federalna i pięć innych banków centralnych zdecydowało o obniżeniu stopy procentowej na swapy dolarowe o 50 pkt bazowych. Stopa ta została obniżona ze 100 pkt bazowych. W skoordynowanej akcji, oprócz Fed, wziął udział Bank Kanady, Bank Anglii, Bank Japonii, EBC i Bank Szwajcarii. Także w środę bank centralny Chin obniżył stopę rezerw obowiązkowych dla banków o 50 pkt bazowych. Decyzja ta obowiązuje od 5 grudnia. Dodatkowo dilerzy walutowi informowali, że BGK sprzedawał euro i dolary.

"Dzień kończymy delikatnie słabiej, choć można powiedzieć, że pozytywnie, bo ostatni ruch na rynku to odbicie. Generalnie panuje duża zmienność w obie strony i tak może być do końca roku. Dodatkowo mamy coraz mniejszą płynność" - powiedział w rozmowie z PAP diler papierów skarbowych z banku ING Adrian Skubij.