"Kwotowania złotego w pierwszych dniach grudnia pozostają bez wyraźnego sygnału, co przekłada się na bardzo wąski zakres konsolidacji w stosunku do euro i dolara. Dziś jednak, zapowiadany silniejszy ruch na eurodolarze może przynieść zmianę tej tendencji. Tym samym dziś możemy ewentualnie obserwować umocnienie złotego, choć istnieje obawa, że rynek już zdyskontował dobre wiadomości z USA.

Obecnie utrzymujemy się poniżej istotnych oporów dla EUR/PLN 4,50, zaś dla USD/PLN 3,35, ciągle poruszając się w konsolidacji, której utrzymanie przewidujemy dziś do godziny 14:30" - poinformował analityk TMS Brokers Mariusz Zielonka. 

Analityk podkreślił, że inwestorzy czekają przede wszystkim na kolejny szczyt przywódców państw Europy zaplanowany na 8 - 9 grudnia. "Jednak, to wydarzenia przed szczytem mogą okazać się decydujące dla kreacji nastrojów w najbliższym czasie.

Na dziś jest zapowiedziane wystąpienie Kanclerz Niemiec Angleli Merkel, które może jednoznacznie potwierdzić dotychczasowe stanowisko, czyli zdecydowane "nie" dla euro obligacji oraz dla rozszerzenia uprawnień ECB. Z drugiej strony Kanclerz powinna potwierdzi chęć zmiany traktatu UE, tak aby zapewnić tzw. "unię fiskalną".

Dodatkowo przed szczytem zaplanowane jest także spotkanie Merkel-Sarkozy, wydaje się, że będzie miało decydujący wpływ na to jakie ustalenia mogą zapaść na wyżej wspomnianym szczycie" - zaznaczył Zielonka. "Krótkookresowo jednak dziś na sentyment na rynkach mogą wpłynąć dane makro. Po kilku miesiącach chwiejnej sytuacji na rynku pracy w USA wydaje się, że listopadowy odczyt zmiany zatrudnienia przyniesie powiew optymizmu na rynkach.

Większość analityków spodziewa się wzrostu liczby zatrudnionych w sektorze prywatnym do poziomu oscylującego w granicach 140 tys. Wzrost ten jest poparty ostatnimi dobrymi danymi makro" - dodał analityk. W piątek ok. godz. 10:30 za jedno euro płacono 4,4754 a za dolara 3,3203 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3481.

W czwartek, ok. godz. 17:40 jedno euro kosztowało 4,4994 zł, a dolar 3,3436 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3461. Rano, ok. godz. 9:55: za jedno euro płacono 4,5133 zł a za dolara 3,3579 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3440.