Do walki o rynek szybkiego internetu włączają się kolejne firmy. Telefonia Dialog, Netia, Budimex i Ericsson podpisały wczoraj list intencyjny powołujący konsorcjum, które będzie startować w przetargach na realizację projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych.
Konsorcjum będzie startować w przetargach na realizację projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, takich jak Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW) i Internet dla Mazowsza.
Inicjatorem porozumienia jest Netia. – Model zaproponowany przez Netię gwarantuje, że powstaną nowe, dostosowane do obecnych wymagań sieci, a wyeliminowane zostanie ryzyko ponownej monopolizacji rynku – powiedział Mirosław Godlewski, prezes Netii.
Operator podkreśla, że na samą tylko budowę sieci szerokopasmowych dla pięciu województw w projekcie Polska Wschodnia (świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie, lubelskie) i województwa mazowieckiego Unia Europejska przeznaczyła prawie 2 mld zł. Konsorcjum będzie walczyć w przetargach o te pieniądze m.in. z konkurencyjną grupą, którą kilka miesięcy temu stworzyły TP, Hawe oraz Alcatel-Lucent.
Konsorcjum Netii chce też pomagać w stworzeniu rozwiązań (technicznych, finansowych, organizacyjnych i prawnych) dla samorządów, by ułatwić im wydawanie publicznych pieniędzy na inwestycje infrastrukturalne.