Amerykańska firma może wystąpić wnioskiem o wejście na giełdę jeszcze przed końcem tego roku – twierdzi to samo źródło, które zarazem przyznaje, że wciąż nie wybrano żadnego konkretnego terminu.

Kapitalizacja rynkowa na poziomie 100 mld dolarów byłaby dwukrotnie wyższa od wyceny firmy w styczniu, kiedy Facebook poinformował, że Goldman Sachs i inne podmioty zainwestowali w portal 1,5 mld dolarów. Facebook chce wykorzystać silny popyt inwestorów na debiuty mediów społecznościowych – uważa Josef Schuster, założyciel finansowej spółki IPOX Schuster z Chicago.

Rozważana przez Facebooka emisja akcji w kwocie 10 mld dolarów jest zdecydowanie większa od dotychczasowych debiutów firm technologicznych. Rekordzistką jest wciąż niemiecka spółka Infineon Technology, która zarobiła w 1999 roku na swej ofercie 5,23 mld dolarów, na drugim miejscu jest debiut Agere Systems z 2000 roku na kwotę 4,14 mld dolarów.

Ale Lise Buyer z Class V Goup, frimy doradzajacej spółkom podczas IPO twierdzi, że do debiutu Facebooka jest wciąz daleko i dlatego wypowiedzi na temat wyceny rynkowej są przedwczesne. Jednak także dziennik “Wall Street Journal” we wczorajszym wydaniu napisał o planach ściągnięcia przez Facebooka z rynku około 10 mld dolarów przy wycenie firmy na ponad 100 mld dolarów. 

Według firmy SharesPost, która zajmuje się handlem walorami spółek znajdujących się poza giełdą, obecnie wartość rynkowa Facebooka sięga 66,6 mld dolarów.