Budimex, Ericsson, Telefonia Dialog oraz Netia podpisały list intencyjny, który zakłada ich wspólny udział w realizacji projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, takich jak "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" i "Internet dla Mazowsza", poinformowały spółki w oddzielnych komunikatach.

"Głównym powodem, dla którego Netia postanowiła zbudować to konsorcjum jest konieczność wykorzystania, stojącej przed naszym krajem, niepowtarzalnej szansy na zbudowanie optymalnych i w pełni otwartych na wszystkich zainteresowanych regionalnych sieci szerokopasmowych. Model zaproponowany przez Netię i udział w tej inicjatywie tak znaczących i doświadczonych przedsiębiorstw gwarantuje, że powstaną nowe, dostosowane do obecnych wymagań sieci, a wyeliminowane zostanie ryzyko ponownej monopolizacji rynku" - powiedział prezes Netii Mirosław Godlewski, cytowany w komunikacie.

Sygnatariusze listu deklarują gotowość do uczestniczenia w przetargach na budowę i eksploatację regionalnych sieci szerokopasmowych. "Ericsson jako światowy potentat w produkcji sprzętu telekomunikacyjnego, a jednocześnie doświadczony integrator i dostawca usług jest idealnym partnerem Konsorcjum" - powiedział prezes firmy Ericsson w Polsce Staffan Henriksson.

"Dialog wniesie do konsorcjum swoją wiedzę i doświadczenie w obszarze budowy sieci nowych generacji. Od lat nie tylko z sukcesem budujemy i modernizujemy naszą sieć w oparciu o technologie NGA (głównie pasywnych sieci optycznych), ale też skutecznie pozyskujemy unijne współfinansowanie dla naszych największych projektów" - dodał wiceprezes Dialogu Robert Banasiak.