Rating amerykańskiego zadłużenia publicznego utrzymano na najwyższym poziomie, mimo że w Kongresie nie udało się niedawno ustalić długoterminowej strategii zmniejszenia deficytu budżetowego.

Jednocześnie w opublikowanym komunikacie Fitch stwierdził, że ma mniejsze zaufanie do zdolności rządu federalnego podjęcia niezbędnych kroków do opanowania deficytu.

Specjalna komisja Kongresu nie zdołała w ub. tygodniu osiągnąć porozumienia na temat redukcji deficytu o 1,2 biliona dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Impas pociągnie za sobą automatyczne cięcia w wydatkach tej samej wysokości, które mają rozpocząć się w 2013 r.

Pozostałe agencje ratingowe - Moody's Investors Services i Standard & Poor's - również w ub. tygodniu nie zmieniły swoich ocen. Jednak Moody's zagroził obniżeniem swojego ratingu jeśli Kongres nie uchwali planu redukcji deficytu.

Standard & Poor's obniżył już rating długookresowych amerykańskich obligacji w sierpniu br. do drugiego od góry poziomu AA+ z negatywną perspektywą. Był to pierwszy przypadek obniżenia amerykańskiego ratingu od 1917 r.

S&P zdecydował się na taki krok po tym jak Kongres z wielkimi trudnościami uchwalił podwyższenie górnego pułapu zadłużenia, co uchroniło rząd federalny przed niewypłacalnością.