Globalne dostawy kakao spadną w tym sezonie, kończącym się we wrześniu, o 7,7 proc., a nadwyżka surowca zmniejszy się do zaledwie 32 tys. ton wobec 434 tys. ton przed rokiem – ocenia firma Marex Spectron Group, która handluje ziarnem kakao w Nowym Jorku i Londynie.

Kluczowa cena kakao - ta teraz będzie rosła

Z kolei według szacunków analityków i traderów ankietowanych przez Bloomberga, ilość kakao skierowanego do zmielenia, co stanowi miarę popytu, wzrośnie o 1,9 proc. do rekordowych 3,9 mln ton. Goldman Sachs prognozuje, że za trzy miesiące cena kakao podskoczy 12 proc. do 2700 dolarów za tonę. 

To i tak niewiele wobec spadku cen kakao aż o 36 proc. poczynając od marca tego roku, kiedy wzrosły nadwyżki i wznowiono eksport z Wybrzeża Kości Słoniowej, największego dostawcy surowca, po wygaśnięciu wojny domowej w tym afrykańskim kraju.

W ciągu 5 lat wzrost spożycia czekolady o ponad jedną trzecią

Ale w okresie minionych pięciu lat sprzedaż na świecie czekolady i wyrobów czekoladowych, do których niezbędne jest kakao, wzrosła o 34 proc. do 102 mld dolarów. Najszybciej popyt wzrastał w krajach rozwijających się - twierdzi Euromonitor International z Londynu, firma wyspecjalizowana .w badaniu rynku konsumenckiego. 

„Przetwórstwo kakao znowu wzrośnie w tym roku z powodu rosnącego popytu na rynkach wschodzących mimo że gospodarki w Europie i USA zwalniają” – mówi Kona Haque, analityk Macquarie Group w Londynie – „Azjaci i Latynosi ostatecznie zasmakowali w czekoladowych wyrobach, takich jak ciastka i lody”.

Owoce kakaowca

Owoce kakaowca

źródło: Bloomberg

Na giełdzie ICE Futures U.S. w Nowym Jorku, gdzie handluje się przed wszystkim kontraktami na surowce, cena kakao spadła w tym roku o 21 proc. do 2404 dolarów za tonę. Tymczasem produkcja na Wybrzeżu Kości Słoniowej, skąd w zeszłym roku pochodziło za 40 proc. światowych dostaw, zmniejszy się w tym sezonie o 18 proc. z powodu zbyt małych opadów oraz szerzącej się plagi grzybicy, która zagraża krzewom kawowca. W sąsiedniej Ghanie, która jest producentem nr 2, zbiory skurczą się o 14 proc. 

W sumie globalne dostawy kakao spadną w tym roku do 3,9 mln ton wobec 4,22 mln ton w zeszłym roku. I tą różnicę rynek szybko oceni.