Reuters w depeszy z Warszawy podkreśla, że Donald Tusk zapowiedział podwyższenie wieku emerytalnego, likwidację przywilejów podatkowych i emerytalnych oraz "ochronę największej wschodniej gospodarki w Unii Europejskiej przed kryzysem strefy euro".

DPA: bolesne reformy

Agencja dpa wskazuje, że Tusk, zapowiadając "oszczędności i częściowo bolesne reformy", podkreślił, iż jego celem jest silna Polska w centrum Europy. Odnotowuje też, że polski premier wskazywał na konieczność "elastycznych rozwiązań", aby móc reagować na kryzys. Podkreślał, że nie wolno popadać w rutynę oraz zapowiedział redukcję administracji.

Dpa zwraca uwagę, że po expose premiera prezydent Bronisław Komorowski mówił o "odważnym" programie Tuska. Agencja odnotowuje też pierwszą reakcję opozycji, wypowiedź szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, który skrytykował planowane podniesienie wieku emerytalnego, twierdząc, że doprowadzi to do wzrostu bezrobocia i zmusi młodych ludzi do emigracji.

Associated Press wskazuje, że zapowiedziane podwyższenie wieku emerytalnego jest jednym z kilkunastu środków, zmierzających do zmniejszenia długu publicznego w najbliższych czterech latach.

AP: największy problem - dług publiczny

AP pisze też, że polski złoty cierpi ostatnio z powodu "zamieszania w Europie", mimo że polska gospodarka odnotowuje w tym roku "silny, 4-procentowy wzrost". AP podkreśla, że Polska była jedynym krajem UE, który w okresie globalnego kryzysu (2008-09) uniknął recesji.

Według AP, słabym punktem Polski jest jednak rosnący dług publiczny. Agencja wymienia w tym kontekście zapowiedziane w expose posunięcia, mające ten dług zredukować.

Reuters: Polska musi patrzeć na strefę euro

Reuters też zwraca uwagę na aspekt redukcji długu publicznego i odnotowuje, że premier Tusk powiedział w parlamencie, iż nawet księża nie będą wyłączeni z programu oszczędnościowego, do którego ekonomiści wzywają od dawna, upatrując w nim sposobu na uniknięcie obniżenia ratingu Polski.

"Spoglądając nerwowo na zamieszanie w strefie euro, która jest głównym partnerem handlowym Polski, Tusk podkreślał też, że Warszawa musi mieć głos przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości unii walutowej, do której chce kiedyś dołączyć" - relacjonuje Reuters.

Agencja odnotowuje reakcję prezesa NBP Marka Belki, który zapowiedziane w expose oszczędności nazwał "dobrym początkiem niezbędnych zmian". W depeszy Reutersa jest też opinia głównego analityka banku Nordea w Kopenhadze Andersa Svendsena, który podkreślił, że "szybsza redukcja długu i reformy systemu emerytalnego to dobra wiadomość dla rynków".

Austriacka APA, która - podobnie jak inne agencje prasowe - obszernie relacjonuje zapowiedziane przez polskiego premiera reformy, odnotowuje także jego słowa na temat koalicji Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym, która to koalicja tworzy według niego centrum polityczne, przeciwstawiające się radykalizmowi z lewej i z prawej strony.