Nowak w październikowych wyborach parlamentarnych po raz czwarty zdobył mandat poselski. Startując z pierwszego miejsca na liście PO w Gdańsku, otrzymał ponad 65 tys. głosów wyborców. Aby zostać posłem, Nowak musiał zrezygnować z funkcji ministra w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, którą pełnił od września 2010 roku (odpowiadał za kontakty z rządem i parlamentem).

Po odejściu z Kancelarii na Twitterze napisał: "honorem i satysfakcją" było pracować dla prezydenta.

Uważany za najmłodszego członka "dworu" Tuska, kierował m.in. zwycięską kampanią prezydencką Komorowskiego w 2010 r. i kilkoma innymi kampaniami wyborczymi PO. "Tak czy owak, Sławek Nowak" - mówią o nim partyjni koledzy. W partii zasłynął m.in. stwierdzeniem, że premier jest "dotknięty przez Boga wielkim geniuszem".

Jego odejście z Kancelarii Prezydenta wywołało falę spekulacji na temat jego przyszłości politycznej. Nazwisko Nowaka pojawiało się na dziennikarskiej giełdzie m.in. w kontekście przyszłego szefa klubu PO. On sam jednak apelował o wykreślenie go "z różnych giełd stanowisk". Nieoficjalnie politycy PO mówili, że Nowak otrzymał od premiera propozycje szefowania klubowi PO, ale jej nie przyjął.

Od maja 2010 r. Nowak szefuje pomorskiej PO. Wcześniej, przez prawie dwa lata od 2007 do 2009 r., był szefem gabinetu politycznego premiera i jednym z najbliższych współpracowników Tuska. W rządzie - po Tusku i Grzegorzu Schetynie - był niekwestionowanym numerem trzy, zawsze lojalnym wobec szefa rządu.

Z kancelarii premiera odszedł jesienią 2009 r. po wybuchu tzw. afery hazardowej, gdy grupa współpracowników Tuska powróciła do pracy w sejmowym klubie PO. Tusk mówił wtedy, że ich zadaniem będzie wsparcie Schetyny w "boju o prawdę", jaki miał się toczyć w Sejmie.

Nowak nie szczędził ostrych słów pod adresem Prawa i Sprawiedliwości. "Wyciągamy ręce z chlebem, a dostajemy w twarz kamienie" - mówił o próbach kontaktu Bronisława Komorowskiego z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. "Żałosnym piskiem zazdrości i zawiści" - nazwał skrytykowanie przez prezesa PiS organizacji obchodów wybuchu II wojny światowej w 2009 r. w których uczestniczył m.in. premier Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Apelował do polityków PiS, aby "nie żerowali więcej na tragedii smoleńskiej".

Nowak urodził się 11 grudnia 1974 r. w Gdańsku. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzania w Wyższej Szkole Morskiej (dzisiaj - Akademia Morska)w Gdyni. Jeszcze jako student założył firmę reklamową, potem został prezesem agencji reklamowej "Signum Promotion", a w 2002 r. został wiceprezesem Radia Gdańsk.

W 1989 roku jako uczeń pierwszej klasy liceum w Gdańsku pomagał rozklejać plakaty i rozdawać ulotki kandydatów Solidarności w wyborach do Sejmu i Senatu.

Działalność polityczną zaczynał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Po połączeniu z Unią Demokratyczną został członkiem Unii Wolności. Był szefem młodzieżówki UD przez dwie kadencje - Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, którą wyprowadził z tej partii w roku 2001, podpisując jednocześnie umowę stowarzyszeniową z Platformą Obywatelską.

W latach 1998-2000 był doradcą w gabinecie politycznym ministra obrony narodowej Janusza Onyszkiewicza. W 2002 roku związał się z Radiem Gdańsk, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa ds. techniki i reklamy.

W 2004 r. objął mandat poselski po wybranym do Parlamentu Europejskiego Januszu Lewandowskim. Zgodnie w ordynacją wyborczą miejsce Lewandowskiego miał zająć kolejny kandydat z tej samej listy. Zanim Nowak dostał mandat, jego objęcia odmówili kolejno: Aleksander Hall, Leszek Czarnobaj i Zenon Odya. W 2005 roku Nowak został wybrany na kolejną kadencję.

W wyborach 21 października 2007 był liderem listy PO w okręgu gdańskim. Z poparciem 65 993 głosów został wybrany posłem na Sejm VI kadencji, osiągając jednocześnie najwyższy wynik w swoim okręgu przed Jarosławem Wałęsą i Maciejem Płażyńskim. 16 listopada został sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego Tuska.

Regularnie gra w piłkę nożną, m.in. z Tuskiem. "Religią panującą w PO jest piłka nożna. Co tydzień gram z moimi przyjaciółmi w piłkę w Gdańsku, a w czasie obrad Sejmu kopiemy piłkę z posłami PO w Warszawie" - pisał w swoim życiorysie. Zwyciężył w internetowym plebiscycie na najprzystojniejszego polityka.

Lubi kontaktować się z dziennikarzami poprzez sms-y.

"Wydmuszka, plastikowy, bez substancji" - pisał o nim w jednej ze swoich książek były partyjny kolega Janusz Palikot.

Nowak jest fanem trylogii "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, irlandzkiej grupy U2 oraz piłki nożnej. Gustuje w markowych ubraniach.

Żonaty, ma dwójkę dzieci - Natalię oraz Juliana.