Zobacz ile rząd zabierze z naszych kieszeni

autor: Grzegorz Osiecki, Bartosz Marczuk16.11.2011, 06:05; Aktualizacja: 16.11.2011, 08:33

W piątek expose premiera. Donald Tusk, chcąc spiąć budżet, będzie musiał oszczędzać kosztem obywateli. Według naszych wyliczeń może zyskać dzięki temu nawet 18,7 mld zł. Ma jednak sporo zaskórniaków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (79)

  • komentator(2011-11-16 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    ok. a co z reformą sejmu i senatu?, czemu tego nie bierze się wogóle pod uwagę, moja propozycja , 1 województwo , jeden senator( łącznie 16 senatorów) posłów nie więcej niż 300) to i tak bardzo liberalna propozycja , a oszczędności mogłyby pójść na dofinansowanioe spraw bardziej potrzebnych społeczeństwu.

    Odpowiedz
  • płacący podatki(2011-11-16 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Generalnie ani rząd ani samorządy nie zmiarzają oszczędzać. Po co? mają obywateli :) A ci są tak naiwni, że i tak wybiorą inch na kolejną kadencję.

    Odpowiedz
  • studencik(2011-11-16 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    wiadomo bogaci niestety sobie od ryja nie odejmą... to smutne ale prawdziwe

    czy tak trudno:
    - zwolnić 1/5 urzędników (wiem jak wygląda praca w urzędach i państwowych firmach, 1/5 ludzi nie ma absolutnie żadnej wiedzy i kompetencji, ich praca sprowadza się do tego że siedzą na krześle i oddychają)
    - opodatkować kościół i inne grupy wyznaniowe
    - wprowadzić kasy fiskalne w gabinetach lekarskich, kancelariach
    - opodatkować prostytucję
    - wprowadzić pełną informatyzacja kas chorych i służby zdrowia (koniec lewych recept, hurtowych zwolnień lekarskich itd)
    - OSTRA weryfikacja zasadności rent i zasiłków )
    - zlikwidować krus (dosyć 400 hektarowych **** z PSL na krusie bawiących się ajpadmi w sejmie)
    - likwidacja czegoś takiego jak służbowy samochód osobowy w urzędach i instytucjach

    Odpowiedz
  • zróbmy exPO_2012(2011-11-16 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    250 zł miesięcznie to daje 3 tys rocznie więcej podatku dla "samo zatrudnionych" - co za BZDURA!!! odczepcie się od tych ludzi - niech nic nie płacą skoro nic od państwa nie chcą - ciężko pracują SAMI - bez łaski urzędasów a często wbrew ich działaniom. Chcecie kasy -zedrzeć z mundurowych emerytur - tych które nigdy nie zostały wypracowane, z sędziowskich i prokuratorskich - to są miliardy, a ci ludzie nigdy w PRL nie zarabiali 1000 dolców miesięcznie a teraz mają emerytury 3 tys dolarów - to tyle na dzień dobry... sprawiedliwość społeczna...

    Odpowiedz
  • Maskedmumbler(2011-11-16 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Orwell...

    Odpowiedz
  • kul(2011-11-16 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Sam pracuję w samorządzie (mała gmina) i tu akurat oszczędzać za bardzo nie ma na czym. Na dodatek to rząd rzuca gminom kłody pod nogi typu np. ograniczone możliwości zaciągania kredytów pod inwestycje czy zawyżona cena zboża w odniesieniu do podatku rolnego. Zgadzam się natomiast, że powinni zacząć od siebie (ci z rządu i parlamentu). Ostatnio były piłkarz a obecnie poseł Cezary Kucharski zrzekł się wynagrodzenia poselskiego (ok. 10 000 zł) co w ciągu 4 lat stanowi prawie pół miliona złotych, ale i tak dostanie dietę i kasę na biuro, czyli i tak te pół miliona weźmie. Zmniejszenie liczby posłów już o jednego stanowi milion złotych oszczędności. A gdyby skasować połowę to już jest ćwierć miliarda! Do tego senat, kolejne sto milionów! No ale jak się jest u władzy to punkt widzenia zmienia się diametralnie...

    Odpowiedz
  • Bib(2011-11-16 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Brak mi słów na tę arogancję rządową. Niech zredukują do minimum swoje stanowiska NIKOMU NIEPOTRZEBNE. Niech przestaną wydawać nasze ciężko zarobione pieniądze, zabierane nam w podatkach na bezsensowne swoje zachcianki

    Odpowiedz
  • ola(2011-11-16 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Oszczędności Rząd szuka u emerytów i rencistów zamiast u siebie .To skandal !!! Oni żyją sobie ponad stan ,opływają w luksusach ,a emeryta nie stać na podstawowe wyżywienie i na wykup leków .To się nazywa przyjazne państwo TUSKA .

    Odpowiedz
  • student(2011-11-16 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    sobie bogaci to od ryja nie odejmą, zawsze rąbią szare społeczeństwo, żal po prostu żal...

    czy tak trudno:
    - zwolnić 1/5 urzędników (wiem jak wygląda praca w urzędach i państwowych firmach, 1/5 ludzi nie ma absolutnie żadnej wiedzy i kompetencji, ich praca sprowadza się do tego że siedzą na krześle i oddychają)
    - opodatkować kk i inne grupy wyznaniowe
    - wprowadzić kasy fiskalne w gabinetach lekarskich, kancelariach
    - opodatkować prostytucję
    - wprowadzić pełną informatyzacja kas chorych i służby zdrowia (koniec lewych recept, hurtowych zwolnień lekarskich itd)
    - OSTRA weryfikacja zasadności rent i zasiłków )
    - zlikwidować krus (dosyć 400 hektarowych k*u*r*w z PSL na krusie bawiących się ajpadmi w sejmie)
    - likwidacja czegoś takiego jak służbowy samochód osobowy w urzędach i instytucjach

    Odpowiedz
  • ola(2011-11-16 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Studencik ma racje ,wpełni go popieram ,ale to studencik chyba głosował na PO.

    Odpowiedz
  • wjw(2011-11-16 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy składki na ZUS i NFZ od Pawlaków zamiast z naszych kieszeni ?
    Czas najwyższy oskładkować te święte krowy !!!
    A gdzie oszczędności w budżecie ?
    Rzygać się chce jak się patrzy na to przyjazne państwo.

    Odpowiedz
  • realistka(2011-11-16 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Z grubsza poseł który jest przewodniczącym komisji sejmowej po zliczeniu pensji diety i dotacji na biuro poselskie kosztuje nas co miesiąc w zaokrągleniu w górę 24 tys zł miesięcznie.
    Gdyby "komentator" poza populistycznym odruchem wziął kalkulator do ręki to by wyliczył że oszczędność uzyskana poprzez redukcję 160 mandatów poselskich wynosiłaby 45 mln złotych rocznie.
    wobec potrzeby osiągania prawdziwych oszczędności ta kwota to naprawdę kropla w morzu. pieniędzy tych by wystarczyło na wybudowanie niespełna 2 km autostrady po cenach średnich (ok 8 mln dol. /km)
    z taką liczbą posłów nie jesteśmy jakoś szczególnie w czołówce - niemcy 598, francja 577, włochy 630, hiszpania 350 posłów ale za to 259 senatorów itd..

    Odpowiedz
  • DAMIAN(2011-11-16 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nie płacić parlamentarzystom pensji.Mają pracować za obrok.
    Nie huśtać się po salonach Europy i świata w celach wymiany doświadczeń
    Nie zatrudniać więcej pociotków,krewnych w administracji,a zredukować ją o 80 %
    To są miliardy...do budżetu.
    Łupienie zaś kolejne biednych polskich rodzin,emerytów i rencistów-to czysty skandal i bezduszność tych,co doprowadzili kraj nad skraj przepaści. Im winno się skasować majątki w całości,gwarantując lokum w domach Św.Alberta ...

    Odpowiedz
  • janusz311@onet.eu(2011-11-16 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Nie moja rola bronić rząd.Jednak piszą wszyscy o tym co rząd chce lub usi zrobić,by dopiąć budżet.Dlaczego nikt nie zająknął się o bniżce składek emerytalnych na które w tamtym okresie nie było nas stac,becikowe,które pochłonęło masę pieniędzy i było wydawane bez sensu,mundurki szkólne które pochłonęły setki milionów złotych,zaspokajanie żądań różnych grup zawodowych,a to podwyżki czy też wcześniejsze świadczenia emerytalne.Tamte rządy nie chciały starć i utraty głosów wyborczych.Starć uniknęli,ale wyborców i władzę stracili.Te nieprzewidziane wydatki,przy uwczesnym wzroście gospodarczym,odbijają nam się czkawką do dziś.Przeszliśmy przez kryzys prawie suchą nogą,ale dalej nam brak tych niegdyś bezmyślnie przyznanych ulg i przywilejów,jedyne co zostało rządowi obecnemu,to przywrócenie równowagi,a tą można uzyskać przez cięcia i ustalanie nowych podatków.Dziwię się gdy w wyborach PiS i Kaczyński dostaje tak dużą liczbę głosów,czy ludzie nie widzą że te pod publiczkę dawane pieniądze i przywileje ,doprowadziły nas do przyszłej drożyzny i niższego standardu życia.Mam nadzieję że to się skończy pewnego dniaza sprawą tego rządu,a media do sprawy nie będą podchodzić płytko,tylko pokażą iskrę i ognisko rozpalone wcześniej przez żądnych władzy braci blizniaków.

    Odpowiedz
  • takiJA(2011-11-16 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, najlepiej podnieść VAT i akcyzę oraz składki na ubezpieczenia społeczne. w taki oto sposób ludzie zarobią mniej pieniedzy i jednocześnie zapłacą więcej za produkty, choćby za żywność.

    A może by tak, jak już ktoś napisał, zmniejszyć liczbę posłów i senatoraów. Jeżeli się nie mylę były takie plany, ale oczywiście nic z nich nie wyszło. Bo który z posłów zagłosuje za ustawą zmniejszającą ich liczbę? Żaden!!!

    Tak to już jest w tej naszej Polsce: bogaci się bogacą, urzednicy nic nie tracą, a przeciętni Polacy niewiele zarabiają i coraz wyższe podatki płacą.

    Odpowiedz
  • mateusz(2011-11-16 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie zabierze się posłom dodatki przejazdy darmowe wszystkim zabrali ci na dole nie dość że mają niskie pensje to muszą za wszystko płacić. Rządzący mają dużo i nic sobie nie zabierają, i dodatek mają na wszystko. Stać ich na to.
    Niech zrobią jak przed I wojną światową zbierają się by uchwalić ustawy i reszta czasu pracują u siebie. i było ich mniej. I wtedy pracowali by Dla Polski a nie dla utrzymania swoich stołków.

    Odpowiedz
  • student bezrobotny(2011-11-16 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Brak kasy w ZUSie zwolnij tych co pracują na emeryturze i biorą kasę z ZUS i blokują etat dla młodych wykształconych. Niech młodzi pracują i płacą składki anie wyjeżdzajż zagranice. Emeryci siedzą i pierdzą w stołek .

    Odpowiedz
  • BAR102(2011-11-16 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    A JA MAM PROPOZYCJE , ZEBY ZACZĄC OD LIKWIDACJI 13 PENSJI W BUDŻETÓWCE... PRZECIEŻ 13 TO WYPŁATA Z ZYSKU - A CO NIBY BUDŻETÓWKA WYPRACOWYWUJE SOBIE W CIĄGU ROKU!!!

    Odpowiedz
  • mati(2011-11-16 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    zróbcie sejm jak z przed I wojną światową zbierają się by uchwalić ustawę i tyle, bez tych dodatków ich przejazdów darmowych przelotów itp. zostawcie (sejm jako zgromadzenie narodowe) rząd i prezydenta

    Odpowiedz
  • tt(2011-11-16 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    zalegalizować i opodatkować przetwory z konopii indyjskich - zarobek rzędu pi razy drzwi ok. 1 mld zł + drugie tyle nie wydane na policję, sądy, prokuratury, więzienia, komisje itp.

    Odpowiedz