Polska grupa medialna TVN obcięła swoje prognozy finansowe na 2011 po zanotowaniu znacznie większych niż zakładano strat w trzecim kwartale z powodu słabego rynku reklamowego i spadku wartości złotego – podał Reuters.

Nadawca telewizyjny zaksięgował rekordowe straty netto w kwocie 357 mln zł wobec zysku 61 mln zł przed rokiem. Analitycy ankietowani przez Reutersa spodziewali się nieco niższych start, w wysokości 341 mln zł.

W efekcie TVN obniżyło prognozę wzrostu przychodów na ten rok z 7 proc. do około 5 proc. oraz zysku EBITA do 660-670 mln zł. „Obecnie możemy liczyć tylko na niski wzrost jednocyfrowy rynku w 2011. I w tych warunkach nawet dobra jesienna ramówka programowa nie będzie w stanie uodpornić TVN na skutki spadającej wartości rynkowej” – oświadczył Markus Tellenbach, dyrektor zarządzający TVN.

Akcje TVN, które straciły w tym roku 31 proc., znajdują się dalej pod presją z powodu niepewności mniejszościowych udziałowców w związku z sprzedażą jednej z czołowych sieci telewizyjnych w Polsce.

Grupa ITI, do której należy 56 proc. akcji TVN, dąży do zawarcia umowy z telewizją Canal+ z francuskiego koncernu medialnego Vivendi. Zgodnie z ogłoszonym przez obie strony „partnerstwem strategicznym”, ma dojść do połączenia płatnych telewizji w Polsce, a francuski nadawca ma także przejąć akcje w TVN.

ITI i Vivendi mają czas do końca roku na dopracowanie szczegółów umowy, w myśl której Canal+ może uzyskać prawo do nabycia pakietu kontrolnego w TVN – podkreśla Reuters.