Nowoczesny stadion warszawskiej Legii i wyniki sportowe piłkarzy drużyny działają na kibiców jak magnes, a należąca do ITI spółka Legia Warszawa kuje żelazo, póki gorące. Żyłą złota jest trybuna zachodnia, na której znajduje się sektor VIP.

37 lóż biznesowych zostało oddanych do użytku w maju. Ich sprzedaż ruszyła dopiero trzy miesiące temu. Przez ten czas klubowi udało się sprzedać niemal połowę. To spore osiągnięcie, bo w Polsce nie ma tradycji, by duże korporacje biznesowe uczestniczyły w charakterze kibiców w wydarzeniach sportowych, a ceny miejsc dla VIP-ów są bardzo wysokie. Wynajęcie loży, na którą składają się zamknięte pomieszczenie z częścią kateringową i konferencyjną oraz 12 foteli na trybunie stadionu, to koszt 360 tys. zł netto za sezon.

To oznacza, że firma za obejrzenie każdego z 25 meczów w sezonie płaci 14,4 tys. zł. Legia podpisuje umowy na okres od 1 roku do 5 lat. Zawarcie umowy najmu na 5 lat to koszt od 1,20 do 1,44 mln zł.

Mimo wysokich cen klub nie narzeka na brak klientów. Na kupno prestiżowego miejsca na stadionie zdecydowały się duże międzynarodowe korporacje, m.in. firmy konsultingowe PwC i Ernst & Young czy koncern Adidas. Swoje loże mają także Orange oraz Dom Development.

– Przychody z tej jednej trybuny to połowa wszystkich przychodów stadionowych. Z kolei wpływy stadionowe, a nie jak wielu się wydaje sprzedaż praw telewizyjnych, to dominująca część przychodów klubu – wyjaśnia prezes Legii Paweł Kosmala. Trwają rozmowy z kilkunastoma innymi podmiotami zainteresowanymi wynajmem. Ale wciąż niewiele firm rozumie, że ta oferta to nowy potencjał dla biznesu. Jak tłumaczy Kosmala, lożę można wykorzystać do zacieśniania relacji z klientem firmy, która zaprosi go na stadion. – Tak to działa w Europie i USA, gdzie korporacje mają swoje loże na stadionach futbolu amerykańskiego czy bejsbolu – dodaje.

Loże dostępne są na życzenie właściciela także poza dniami meczowymi.

31 tys. kibiców może pomieścić stadion Legii

1700 osób w sektorze VIP może oglądać mecze

360 tys. zł kosztuje wynajęcie loży biznesowej na jeden sezon

37 tyle lóż klub zaproponował klientom biznesowym