Premier Papandreu może wycofać się z propozycji przeprowadzenia referendum w Grecji – oświadczył jeden z przedstawicieli rządzącej partii Pasok w Atenach. W reakcji na te doniesienia spadły amerykańskie obligacje. Wcześniej premie za Treasuries taniały z powodu zamrożenia pomocy dla Grecji.

„Na rynku pojawiły się spekulacje, że Grecja może wycofać się z planowanego referendum i być może dlatego premie nieco wzrosły” – powiedział Orlando Green, strateg w Credit Agricole w Londynie – “Nie wiemy ile w tym prawdy, ale jeśli tak jest, wtedy zniknie jedna z niepewności, które wywierają presje na rynki”.

„Sytuacja w strefie euro oraz obawy o implikacje dla perspektyw wzrostu gospodarczego z pewnością będą spychać niżej premie za obligacje rządowe o wysokich ratingach, w tym Treasuries” – twierdzi Vincent Chaignean, szef strategii w Societe Generale w Paryżu – „Nadal mamy zbyt wiele niepewności, a to jest pozytywny sygnał dla aktywów uważanych za bezpieczne”.

Po wczorajszym spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolas Sarkozy zapadła decyzja o zamrożeniu kolejnej raty pomocy dla Aten w wysokości 8 mld euro. Ostrzeżono także Grecję, że będzie musiała się pożegnać z całą pomocą, jeśli głosujący w referendum odrzucą uzgodniony w zeszłym tygodniu pakiet ratunkowy.

Papandreu sprowokował konfrontację podejmując jednostronnie decyzję o przeprowadzeniu referendum, w którym Grecy mieliby się wypowiedzieć na temat dodatkowych cięć w budżecie, wymaganych przez drugi pakiet ratunkowy.