Prom o wartości ok. 25 mln euro ma być przekazany armatorowi w maju 2012 roku.

Jak poinformowała w komunikacie Remontowa Shipbuilding S.A., prom przeznaczony jest do obsługi ruchu pasażerskiego na północy kraju, w rejonie Vestfjord pomiędzy portem Bodo a archipelagiem Lofotów. Jednorazowo będzie mógł zabrać na pokład 390 pasażerów i 120 samochodów osobowych.

Statek napędzany będzie jednym silnikiem zasilanym gazem LNG. Pozwoli to na osiągnięcie serwisowej prędkości 17 węzłów i maksymalnej prędkości 19 węzłów. Prom ma 96 m długości i 16,8 m szerokości. Statek budowany jest zgodnie z restrykcyjnymi normami ekologicznymi, ograniczającymi emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Jest to kolejna, piąta już jednostka budowana w Remontowej Shipbuilding z zastosowaniem nowatorskiej technologii napędu z użyciem paliwa LNG, co stanowi jedną ze specjalności gdańskiej stoczni. Koncepcja statku i początkowa faza dokumentacji powstała w wyniku współpracy norweskiego biura projektowego LMG i polskiego biura konstrukcyjnego Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o.

Członek Zarządu Stoczni Remontowej Shipbuilding SA, Jan Paszkowski poinformował PAP, że obecnie w stoczni budowanych jest 19 jednostek: 6 promów dla Norwegów, 12 jednostek offshore (przeznaczonych do obsługi platform wydobywających z podmorskich złóż ropę i gaz) dla armatorów z USA i Singapuru oraz jeden statek ratowniczy dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Polsce (SAR).

Dodał, że stocznia ma pełen portfel zamówień do końca 2013 roku. Zakład ma podpisane kontrakty z armatorami z Dalekiego Wschodu, USA i Skandynawii. Podkreślił, że "stocznia przekazuje jednostki całkowicie wyposażone".

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA (dawna Stocznia Północna S.A.) zajmująca się budową oraz remontem statków i okrętów, należy do grupy kapitałowej Grupa Remontowa S.A., skupionej wokół Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. Tworzy ją prawie 30 firm; należą do niej m.in. Fabryka Mebli Okrętowych Famos w Starogardzie Gdańskim i Fabryka Urządzeń Okrętowych Rumia. Zatrudnionych jest ok. 6 tys. osób. Roczna wartość sprzedaży produktów (nowe statki) i usług (remonty i przebudowy) Grupy Remontowa SA wynosi 150-200 mln euro.