Potencjał kredytowy europejskiego funduszu pomocowego mogą spaść o 35 proc., jeśli rating kredytowy Francji zostanie obniżony, ponieważ taka decyzja podważy możliwości gwarantowania przez Paryż długu emitowanego przez ten fundusz – uważa Mizuho Corporate Bank.

Obecnie Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej może faktycznie pożyczać do kwoty 440 mld euro, gwarantowanej przez dwa kraje o najwyższym ratingu, Francję i Niemcy. Podczas ostatniego unijnego szczytu postanowiono zwiększyć rozmiary funduszu do 1 biliona euro – relacjonuje agencja Bloomberg.

Jeśli Francja utraci swój najwyższy rating, wówczas potencjał finansowy EFSF zmniejszy się o 35 proc. do 280 mld euro – twierdzi Daisuke Karakama, ekonomista trzeciego pod względem wielkości banku Japonii. Wyłączając z tej puli kwoty zabezpieczone na pomoc dla Irlandii, Portugalii i Grecji, możliwości funduszu obniżą się do 64 mld euro.

“Europa znajdzie się w trudnej sytuacji, jesli rating Francji zostanie zdegradowany I nie powiodą się zabiegi o pozyskanie dla funduszu 1 bln euro” – powiedział w środę Karakama.

Agencja Moody’s Investors Service oświadczyła 17 października, że rating kredytowy Francji może ucierpieć z powodu powiększenia się długu oraz wzrostu ryzyka dodatkowych zobowiązań wskutek kryzysu zadłużeniowego.

Przed przyłączeniem się do zespołu Mizuho Corporate Bank w 2008 roku, Karakama zajmował się kredytami Komisji Europejskiej, jako przedstawiciel JETRO, japońskiej agendy promocji handlu zagranicznego.