Telekomunikacja Polska i Netia chcą dodawać telewizję do swoich produktów, aby odebrać klientów kablówkom.
Telekomunikacja Polska stawia teraz na telewizję.
– Będzie ona orężem walki o klientów szerokopasmowego internetu – przyznaje Maciej Witucki, prezes Grupy TP, największego telekomu na rynku.
Operator właśnie wystartował z nowymi promocjami dla klientów wybierających w pakiecie neostradę, telewizję i wideo na żądanie razem z nielimitowanymi rozmowami stacjonarnymi.
Największy rywal TP – operator alternatywny Netia – też szykuje się do uruchomienia usług telewizyjnych.
– Zwykłe pakiety internet plus TV to naszym zdaniem za mało, żeby przekonać do siebie współczesnego wymagającego klienta. Za kilka tygodni przedstawimy ofertę, która wyznaczy nowe trendy w sposobie korzystania z telewizji – zapowiada Karol Wieczorek, rzecznik Netii.
Nowe podejście do sprzedaży usług pokazuje, że operatorzy odrabiają lekcję kablówek, które wiodą prym w sprzedaży pakietowej. Na dodatek wciąż mają najwięcej kanałów i najszybszy internet. Lider tego rynku, UPC Polska, oferuje internet do 150 Mbit/s, a już zaczyna testy prędkości 250 Mbit/s. W piątek operator uruchomił najszybsze prędkości w kolejnym mieście – Lublinie. Dzięki temu w zasięgu 150 Mbit/s jest już ponad 1,6 mln domostw.
TP uznał kablówki za głównego konkurenta i chce im odebrać jak najwięcej klientów. – Droga do zawojowania rynku to sprzedaż usług w pakiecie z telewizją – podkreśla Maciej Witucki.
To dlatego, że rynek internetu jest mocno nasycony.
– Dochodzimy do tej grupy klientów, która ma mniej zasobny portfel – uważa szef TP. Szacuje, że na rynku pozostało jeszcze około 2,4 mln gospodarstw domowych bez dostępu do sieci, w których jest komputer PC.
Zdaniem Waldemara Stachowiaka, analityka Ipopemy Securities, rynek wciąż utrzymuje tempo wzrostu sprzed roku.
– W Netii rzeczywiście jest spowolnienie w porównaniu z 2010 rokiem – przyznaje.
Szacuje on, że Netia, która opublikuje wyniki za III kw. w tym tygodniu, pozyskała około 15 tys. nowych klientów, czyli tyle samo, co kwartał wcześniej. TP, jak wynika z opublikowanych danych, pozyskała 10 tys. nowych klientów Neostrady, z czego 1 tys. wybrał wprowadzone wiosną nowe usługi w technologii VDSL2, pozwalające na prędkości do 80 Mbit/s.
Był to pierwszy kwartał wzrostów Telekomunikacji Polskiej w tym segmencie po notowanych wcześniej spadkach.