W zasadzie wszystkie instytucje finansowe, które w ostatnim roku wystartowały z ofertą nowych kont osobistych, proponują klientom darmowe wypłaty z bankomatów. Dotyczy to posiadaczy kont w BOŚ, Millennium, Banku BPH, BGŻ i PKO BP.

– Przeprowadziliśmy badania i okazało się, że możliwość korzystania z takich maszyn bez żadnych dodatkowych opłat to główny czynnik decydujący o wyborze oferty konkretnego banku – mówi Anna Wydrzyńska-Czosnyka, dyrektor zarządzający pionem klienta detalicznego PKO BP.

Wskazało na to 38 proc. badanych przez SMG KRC.

– Jeśli ktoś chce dzisiaj przyciągnąć do banku nowych klientów, to musi zaproponować im darmowe bankomaty – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Jest to możliwe, bo w kwietniu 2010 roku Master Card radykalnie obniżył opłatę za korzystanie z obcych bankomatów z 3,5 zł do1,2 zł. Bardzo szybko na podobny ruch zdecydowała się Visa. W rezultacie cena skorzystania z obcych maszyn stała się dla banków na tyle niewielka, że zaczęły wprowadzać darmowe bankomaty.

Stały się one głównym orężem w wojnie na ROR-y. Już prawie co drugi bank oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

W większości mogą z tego skorzystać posiadacze darmowych rachunków. W innych instytucjach odbywa się to pod pewnymi warunkami. W Volkswagen Banku darmowe są wszystkie wypłaty powyżej 400 zł (pozostałe 1,5 zł). W BGŻ i mBanku trzeba zapłacić miesięczny ryczałt w wysokości 4 lub 5 zł, aby za darmo korzystać z urządzeń innych banków. W Raiffeissen Banku darmowe jest pierwszych 6 wypłat w miesiącu, a każda kolejna kosztuje 3,99 zł. W Toyota Banku darmowe są trzy operacje w miesiącu, a za następne trzeba zapłacić nawet 4,5 zł.

Nawet 20 zł prowizji

W ofercie PKO BP, obok rachunków z darmowymi bankomatami, od niedawna jest też Konto za Zero. Jego posiadacze za wypłatę z obcego bankomatu muszą zapłacić aż 3 proc. pobieranej kwoty (sieć własnych maszyn to 3,5 tys. sztuk). Jak widać, czasami nazwa konta bywa bardzo myląca. W Pekao (Eurokonto Net) stawka za taką samą usługę jest jeszcze wyższa, bo wynosi aż 4 proc. Przy kwocie 500 zł za wypłatę z bankomatu trzeba zapłacić 20 zł.

– Jak widać, w dobie bezpłatnych bankomatów wciąż wielu klientów słono płaci za taką usługę – mówi Jarosław Sadowski.

Ciągle posiadacze wielu rachunków bankowych za wypłaty w kraju płacą 3 proc. pobieranej kwoty. W takiej sytuacji są między innymi klienci DnB Nord (Klassikk), Lukas Banku (Klasyczne) i Eurobanku (standard). Jednak generalnie sytuacja klientów jest dużo lepsza niż rok czy dwa lata temu.

Nowy rachunek

Aby korzystać za darmo z bankomatów, najczęściej trzeba założyć jeden z nowych rachunków bankowych. Na bankomaty za darmo nie mogą liczyć dotychczasowi klienci, jako że instytucje finansowe w razie zmiany rachunku jednocześnie dają staremu klientowi nowy numer konta.

Wbrew pozorom to bardzo duże utrudnienie, które zniechęca wiele osób do zmiany rachunku na nowy z bezpłatnymi bankomatami. Starzy klienci banku, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, muszą po raz kolejny wpisać do systemu bankowego wszystkie zlecenia stałe i przelewy zdefiniowane, oraz poinformować o zmianie numeru konta pracodawcę, urząd skarbowy i wszystkie inne instytucje, które przekazują pieniądze na jego ROR. Operacja wymaga więc sporo zachodu.

Tak jest na przykład w Millennium i Banku BPH.

– Pracujemy nad tym, aby w niedalekiej przyszłości zmiana rachunku na konto kapitalne nie wiązała się ze zmianą numeru rachunku – mówi Karolina Tomczyk z Banku BPH.

W innych bankach pozostawienie starego numeru przy zmianie rachunku wiąże się z dodatkowymi opłatami. W PKO BP można zachować stary numer konta i wszystkie przelewy zdefiniowane, ale trzeba zapłacić 50 zł. Tej opłaty nie ponoszą tylko posiadacze rachunków adresowanych do młodych klientów. W BGŻ nie ma tego rozróżnienia, więc wszyscy dotychczasowi klienci, którzy chcą zachować stary numer, muszą zapłacić 20 zł. Tylko w BOŚ bez żadnych dodatkowych opłat możliwe jest zachowanie numeru rachunku i skorzystanie z nowej oferty kont z bezpłatnymi bankomatami.

Gotówka za granicą

W tej chwili darmowe wypłaty z wszystkich bankomatów na świecie są w ofercie Alior Banku, Deutsche Banku PBC, HSBC i bankach grupy BRE (MultiBank i mBank). W kilku instytucjach, które mają zagranicznych inwestorów, nie ma opłat w bankomatach należących do grupy kapitałowej, do której należą. Dotyczy to Pekao (16 tys. bezpłatnych maszyn), Nordei i Citi Handlowego. W większości banków za wypłatę z obcego bankomatu poza granicami Polski trzeba zapłacić 3 proc. wartości wypłacanej sumy. Największy haracz, 4 proc. płacą klienci Lukas Banku i Pekao (poza bankomatami UniCredit, które są za darmo). W kilku instytucjach obowiązuje stała opłata niezależnie od wysokości wypłaty. Klienci BZ WBK, Eurobanku i Polbanku płacą za jedną operację 5 zł.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w Polsce działa 16,7 tys. bankomatów. Na całym świecie takich maszyn jest ponad 1,7 mln.