Jak powiedział PAP w czwartek przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz, ostatnim szczegółem negocjacji była kwestia bonusu prywatyzacyjnego. "Udało nam się zapisać jego wysokość - 1,5 tys. zł - jako wartość netto; strona chińska chciała, aby zapis był brutto" - dodał.

Pozostałe punkty, w których związkowcy porozumieli się z inwestorem, dotyczą m.in. gwarancji zatrudnienia na 4,5 roku i 3-procentowej podwyżki pensji dla pracowników I Oddziału HSW (część firmy, która będzie sprywatyzowana).

Jak zaznaczył Kunysz, parafowane zostało także porozumienie dotyczące pakietu socjalnego dla spółki zależnej od HSW - Dresty, która zajmuje się sprzedażą wyrobów ze Stalowej Woli.

"Dla załogi liczącej ponad 140 osób Dresty udało nam się wynegocjować gwarancje zatrudnienia na 21 miesięcy. Jeśli jednak pracodawca zwolni pracownika między 12. a 21. miesiącem, wówczas otrzyma on 6-miesięczną pensję. Pracownicy Dresty także otrzymają bonus prywatyzacyjny, w takiej samej wysokości jak załoga I Oddziału HSW" - podkreślił Kunysz.

Oba porozumienia dotyczące pakietów socjalnych zostaną ostatecznie podpisane przez związkowców i stronę chińską przy sprzedaży całego oddziału HSW. Powinno to nastąpić na początku przyszłego roku.

Jak powiedział niedawno PAP pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, trwają prace zespołów negocjacyjnych nad finalną treścią umowy kupna-sprzedaży przedsiębiorstwa. Dodał, że porozumienie strony związkowej i inwestora oznacza, iż prywatyzacja cywilnej części HSW weszła w ostatnią fazę.

Negocjacje przedstawicieli LiuGong ze związkowcami toczyły się ponad pół roku. Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach.

Prywatyzacja I Oddziału HSW rozpoczęła się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.