Chiński koncern Guangxi LiuGong Machinery wpłacił już ok. 160 mln zł za cywilną część Huty Stalowa Wola, to pierwsza transza; ostateczna kwota transakcji może wynieść od ponad 190 do 300 mln zł - poinformował PAP w środę pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto.

Dodał, że pozostałe zobowiązania między obiema spółkami będą regulowane przez pięć lat. Kopyto podkreślił, że ostateczna cena za polską spółkę zależeć będzie m.in. od cen nieruchomości.

Definitywna umowa sprzedaży I Oddziału HSW została podpisana we wtorek późnym wieczorem. Kupno stalowowolskiej Huty to dotychczas największa chińska inwestycja w Polsce. Od środy I Oddział HSW działa już jako Liugong Machinery Poland.

Guangxi LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników. Rocznie produkuje 60 tys. maszyn.

Natomiast HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.