Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy po wejściu do sosnowieckiej siedziby KantorOnline.pl to kuloodporna masywna szyba i pomieszczenie do tradycyjnej wymiany walut z sejfem i stanowiskiem kasjera. Czyżby ustawodawca nie był przygotowany na kantory online? Czy prawo spóźnia się w stosunku do zmian na rynku wymiany walut?
I tak, i nie. Działalność kantorów online regulują przepisy właściwe dla wszystkich kantorów tzn. ich działalność podlega nadzorowi NBP oraz Ministerstwa Finansów.

Właściciele i pracownicy składają rokrocznie zaświadczenia o niekaralności, a baza danych kantoru zarejestrowana jest w GIODO, czyli u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dodatkowo przesyłaniu pieniędzy towarzyszą zabezpieczenia SSL, te same, które używane są w bankach. Faktycznie pancerna szyba nie jest potrzebna, aby wymieniać waluty online, ale każdy kantor może wymieniać je zarówno w gotówce jak i w internecie, a prawo nie narzuca ograniczeń w tym względzie.

Przez internet bezpieczniej

W porównaniu z kantorem stacjonarnym w Internecie nie ponosimy ryzyka związanego z noszeniem gotówki. Wymieniając jednak walutę w okienku dostaniemy pieniądze od razu, w internecie w najlepszym razie po chwili. Co na ten temat mówią właściciele kantorów internetowych? – Kantory internetowe muszą dbać o reputację ponieważ wiadomości w sieci rozchodzą się błyskawicznie tworząc tzw. "efekt kuli śnieżnej” i to jest chyba najpraktyczniejsze zabezpieczenie dla klienta.

Ryzyko bankructwa dotyczy każdej firmy, ale funkcjonowanie kantorów internetowych nie jest kapitałochłonne. Sednem sprawy jest sprawny system informatyczny i właściwe podejście do klienta - mówi Przemysław Spyra właściciel KantorOnline.pl. W porównaniu do banków oraz kantorów stacjonarnych te internetowe nie mają kosztów związanych z wyposażeniem i utrzymaniem placówek w drogich lokalizacjach. Ponoszą jednak nakłady na wyposażenie miejsca realizacji transakcji, np. całodobowy monitoring pomieszczeń, ze względu na bezpieczeństwo przechowywania danych osobowych.

Czym kierować się przy wyborze kantoru w sieci?

Przede wszystkim marką. Wymieniajmy walutę w znanych kantorach, które funkcjonują już jakiś czas i dbają o swoją renomę. Aby sprawdzić, czy kantor jest znany wyszukajmy o nim informacji w internecie, na forach internetowych, w mediach.

Na pewno możemy sprawdzić firmę w KRSie i uważnie przeczytać procedury wykonywania transakcji. Najpraktyczniejszym jednak krokiem jest transakcja próbna, w której wymieniamy niewielka sumę pieniędzy i w praktyczny sposób przekonujemy się o sprawności procedur, potwierdzeniach jakie otrzymujemy, czasie i prowizjach.
Opinie klientów rozprzestrzeniają się w internecie błyskawicznie. Gdyby doszło do bankructwa jednego z kantorów internetowych informacja o przetrzymaniu środków klientów na koncie serwisu rozeszłaby się w sieci natychmiast. Inaczej niż w przypadku punktów pobierania opłat, gdzie płacący rachunki dowiadywali się o braku transakcji po kilku dniach lub tygodniach.

Przepisy szczegółowe regulujące działalność kantorów online:

Kantor internetowy podobnie jak kantor stacjonarny obwarowany jest przepisami prawnymi wynikającymi z ustaw i rozporządzeń:

• Ustawa z dnia 27 lipca 2002r. - Prawo dewizowe
• Ustawa z dnia 16 listopada 2000r. – wraz ze zmianami. Ustawa o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz z przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu.
• Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2004r. Rozporządzenie w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

Grzegorz Styczyński
KantorOnline.pl