Kuloodporna szyba oraz sejf w siedzibie kantoru online to nie ekstrawagancki wybryk dekoratora wnętrz. To wymóg przepisów regulujących działalność kantorów stacjonarnych oraz internetowych, która podlega nadzorowi NBP, Ministerstwa Finansów oraz bezwzględnej opinii internautów.

Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy po wejściu do sosnowieckiej siedziby KantorOnline.pl to kuloodporna masywna szyba i pomieszczenie do tradycyjnej wymiany walut z sejfem i stanowiskiem kasjera. Czyżby ustawodawca nie był przygotowany na kantory online? Czy prawo spóźnia się w stosunku do zmian na rynku wymiany walut?
I tak, i nie. Działalność kantorów online regulują przepisy właściwe dla wszystkich kantorów tzn. ich działalność podlega nadzorowi NBP oraz Ministerstwa Finansów.

Właściciele i pracownicy składają rokrocznie zaświadczenia o niekaralności, a baza danych kantoru zarejestrowana jest w GIODO, czyli u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dodatkowo przesyłaniu pieniędzy towarzyszą zabezpieczenia SSL, te same, które używane są w bankach. Faktycznie pancerna szyba nie jest potrzebna, aby wymieniać waluty online, ale każdy kantor może wymieniać je zarówno w gotówce jak i w internecie, a prawo nie narzuca ograniczeń w tym względzie.

Przez internet bezpieczniej

W porównaniu z kantorem stacjonarnym w Internecie nie ponosimy ryzyka związanego z noszeniem gotówki. Wymieniając jednak walutę w okienku dostaniemy pieniądze od razu, w internecie w najlepszym razie po chwili. Co na ten temat mówią właściciele kantorów internetowych? – Kantory internetowe muszą dbać o reputację ponieważ wiadomości w sieci rozchodzą się błyskawicznie tworząc tzw. "efekt kuli śnieżnej” i to jest chyba najpraktyczniejsze zabezpieczenie dla klienta.

Ryzyko bankructwa dotyczy każdej firmy, ale funkcjonowanie kantorów internetowych nie jest kapitałochłonne. Sednem sprawy jest sprawny system informatyczny i właściwe podejście do klienta - mówi Przemysław Spyra właściciel KantorOnline.pl. W porównaniu do banków oraz kantorów stacjonarnych te internetowe nie mają kosztów związanych z wyposażeniem i utrzymaniem placówek w drogich lokalizacjach. Ponoszą jednak nakłady na wyposażenie miejsca realizacji transakcji, np. całodobowy monitoring pomieszczeń, ze względu na bezpieczeństwo przechowywania danych osobowych.

Czym kierować się przy wyborze kantoru w sieci?

Przede wszystkim marką. Wymieniajmy walutę w znanych kantorach, które funkcjonują już jakiś czas i dbają o swoją renomę. Aby sprawdzić, czy kantor jest znany wyszukajmy o nim informacji w internecie, na forach internetowych, w mediach.

Na pewno możemy sprawdzić firmę w KRSie i uważnie przeczytać procedury wykonywania transakcji. Najpraktyczniejszym jednak krokiem jest transakcja próbna, w której wymieniamy niewielka sumę pieniędzy i w praktyczny sposób przekonujemy się o sprawności procedur, potwierdzeniach jakie otrzymujemy, czasie i prowizjach.
Opinie klientów rozprzestrzeniają się w internecie błyskawicznie. Gdyby doszło do bankructwa jednego z kantorów internetowych informacja o przetrzymaniu środków klientów na koncie serwisu rozeszłaby się w sieci natychmiast. Inaczej niż w przypadku punktów pobierania opłat, gdzie płacący rachunki dowiadywali się o braku transakcji po kilku dniach lub tygodniach.

Przepisy szczegółowe regulujące działalność kantorów online:

Kantor internetowy podobnie jak kantor stacjonarny obwarowany jest przepisami prawnymi wynikającymi z ustaw i rozporządzeń:

• Ustawa z dnia 27 lipca 2002r. - Prawo dewizowe
• Ustawa z dnia 16 listopada 2000r. – wraz ze zmianami. Ustawa o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz z przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu.
• Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2004r. Rozporządzenie w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

Grzegorz Styczyński
KantorOnline.pl