Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są najwyższe od 12 tygodni - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 80 centów do 92,07 USD.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 5 centów do 111,40 USD za baryłkę.

W USA widać oznaki poprawy popytu na paliwa. Inwestorzy liczą też na opanowanie kryzysu zadłużenia w Europie, który zagraża wzrostowi gospodarczemu w tym regionie.

Przywódcy strefy euro osiągnęli postęp ws. pakietu antykryzysowego, w tym wzmocnienia funduszu ratunkowego dla strefy euro EFSF. Przewodniczący Herman Van Rompuy zapewnił na zakończenie szczytu w niedzielę wieczorem, że porozumienie będzie sfinalizowane w środę.

W Brukseli odbędzie wówczas kolejny szczyt strefy euro, na którym przywódcy podejmą ostateczną decyzję ws. metody wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), głównego instrumentu, jakim dysponuje strefa euro - tak, by powstrzymać rozlewający się z Grecji na Włochy czy Hiszpanię kryzys zadłużenia.

Zwiększenie EFSF może z obecnej zdolności pożyczkowej w wysokości 440 mld euro być nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro.

"Apetyt na ryzyko na rynku surowców poprawił się" - mówi Mark Pervan, ekonomista Australia & New Zealand Banking Group Ltd. w Melbourne. "Jest mocny handel amerykańską ropą" - dodaje.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 3,87 USD do 91,27 USD/b, najwyższego poziomu zamknięcia od 3 sierpnia. Od 4 października kontrakty na ropę zdrożały o 21 proc.