Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XII, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 5 centów do 94,02 USD. Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 20 centów do 110,63 USD za baryłkę.

Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos oświadczył w czwartek, że rząd zrezygnował z zamiaru przeprowadzenia referendum w sprawie sanacji finansów państwa.

Premier Jeorjos Papandreu oświadczył wcześniej, że dopuszcza anulowanie referendum, jeśli opozycja wesprze oszczędności budżetowe, lecz nie wykluczył powszechnego głosowania na ten temat.

W czwartkowym wystąpieniu na forum parlamentu Papandreu zaznaczył, iż partnerzy Grecji z Unii Europejskiej uznają jej prawo do przeprowadzenia referendum lub wyborów, a tematem referendum w żadnym razie nie byłaby i nigdy nie będzie przynależność kraju do strefy euro.

Strefa euro jest gotowa dalej pomagać Grecji, ale Grecja musi trzymać się uzgodnionego na szczycie pakietu, a zwłaszcza dalej wdrażać reformy z programu UE i MFW - oświadczyli zaś w czwartek przewodniczący KE i Rady Europejskiej Jose Barroso i Herman Van Rompuy.

Podkreślili, że "zważywszy na dramatyczną wewnętrzną sytuację polityczną i społeczną", w Grecji kluczowe jest teraz osiągnięcie "narodowej i politycznej jedności, tak by dać ludziom nadzieję na lepszą przyszłość". "Wierzymy w ich poczucie odpowiedzialności" - oświadczyli.

Barroso i Van Rompuy przypomnieli, że podstawą pomocy Grecji pozostaje uzgodniony na szczycie 26-27 października pakiet, "którego środki jesteśmy zobowiązaniu bardzo szybko wdrożyć", tak by zapewnić stabilność strefy euro.

"Jest pewne prawdopodobieństwo, że sytuacja w Europie została opanowana, dlatego inwestorzy znów są skłonni do ryzyka" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

W czwartek ropa w USA zdrożała o 1,56 USD do 94,07 USD za baryłkę, najwyższego poziomu z zamknięcia handlu od 1 sierpnia br.

W tym tygodniu surowiec w Nowym Jorku zdrożał o 0,8 proc., a w tym roku o 2,9 proc.