Ewentualne korekty założeń do budżetu na 2012 rok uzależnione będą od skuteczności pakietu ratunkowego dla strefy euro - powiedział minister finansów Jacek Rostowski w poniedziałek.

"Im bardziej skuteczny będzie ten plan uzgodniony, tym mniej budżet, który przedstawimy, będzie się musiał różnić od pierwotnie przedstawionego. Im mniej skuteczny będzie ten pakiet, tym większa groźba spowolnienia w przyszłym roku, tym bardziej będziemy musieli się zastanowić nad jakimiś zmianami" - powiedział Rostowski w poniedziałek w RMF FM, pytany o ewentualną korektę budżetu na 2012 rok.

W Brukseli odbył się w niedzielę szczyt przywódców 27 państw UE, czyli Rada Europejska, a następnie rozmowy w gronie 17 państw strefy euro. Dyskutowano głównie o sposobach powstrzymania kryzysu w strefie euro oraz ratowania bankrutującej Grecji.

Przywódcy strefy euro osiągnęli postęp ws. pakietu antykryzysowego, w tym wzmocnienia funduszu ratunkowego dla strefy euro EFSF. Przewodniczący Herman Van Rompuy zapewnił na zakończenie szczytu w niedzielę wieczorem, że porozumienie będzie sfinalizowane w środę.

Tego dnia w Brukseli odbędzie kolejny szczyt strefy euro, na którym przywódcy podejmą ostateczną decyzję ws. metody wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), głównego instrumentu, jakim dysponuje strefa euro - tak, by powstrzymać rozlewający się z Grecji na Włochy czy Hiszpanię kryzys zadłużenia.

Eurogrupa wstępnie zgodziła się też, że trzeba "znacznie" podnieść wkład banków w program ratunkowy dla Grecji, ale co to znaczy w miliardach - jest kością niezgody między Paryżem a Berlinem. Straty posiadaczy greckich obligacji mogą sięgnąć nawet 50-60 proc.

Rostowski zapewnił, że redukcja greckiego zadłużenia nie dotknie polskiego podatnika, gdyż polski system bankowy jest "bardzo silny", a jego ekspozycja na zagrożone obligacje - "minimalna".

Minister finansów powiedział także, że polska gospodarka wymaga reform strukturalnych, plan rządu na przyszłą kadencję przedstawi jednak premier w swoim expose.

Projekt budżetu na 2012 rok, po przyjęciu przez Radę Ministrów, został złożony w Sejmie pod koniec września. Zakłada m.in., że dynamika PKB w 2012 roku wyniesie 4,0 proc.