W Polsce buduje się obecnie biurowce o łącznej powierzchni przekraczającej 900 tys. metrów kwadratowych – podaje Jones Lang LaSalle, międzynarodowa firma, zajmująca się finansowymi i specjalistycznymi usługami w dziedzinie nieruchomości i zarządzania inwestycjami. Agencja podsumowała miniony kwartał na rynku nieruchomości biurowych w naszym kraju.

Z raportu wynika, że Warszawa zdecydowanie dominuje pod względem ukończonych obiektów; do użytku oddano sześć nowych biurowców o łącznej powierzchni 60 tys. m kw.

Na rynkach regionalnych w kwartale zaistniało jeszcze tylko Trójmiasto, które wzbogaciło się o 1550 m kw. powierzchni biurowych – relacjonuje portal property-magazine.euAle boom budowlany na biurowce trwa. W Warszawie powstaje 550 tys. m kw. powierzchni biurowych, a poza stolicą około 354 tys. m kw. Największą aktywnośc w poza stolicą przejawia Wrocław. Na rynku wynajmu wciąż panują dobre nastroje. Do tej pory w tym roku zawarto umowy na wynajem około 440 tys. m kw. w Warszawie i 228 tys. m kw. poza Warszawą.

Wiele firm wynajmowało pomieszczenia jeszcze przed ukończeniem inwestycji, typu pre-let

Do najważniejszych transakcji w tym kwartale należały tu umowy firm z Grupy Energa (na około 8 tys. m kw.) w Gdańsku, Imtech (7,1 tys. m kw.) w Warszawie, Tieto (4,7 tys. m kw.) we Wrocławiu i PTU (4,6 tys. m kw.) Wśród innych ważnych transakcji wymienia się umowy Mostostalu o 7,8 tys. m kw. w Warszawie, jednej z firm BPO na 6,7 tys. m kw. w Krakowie, Credit Suisse (5,9 tys. m kw.) we Wrocławiu i Polbanku (5,4 tys. m kw.) w Warszawie.

Popyt na biura, szczególnie w Warszawie, dalej utrzymuje się na dobrym poziomie, a czynsze zaczynają rosnąć nie tylko w stolicy, lecz także we Wrocławiu i Krakowie – podkreśla Mateusz Polkowski, starszy analityk w Jones Lang LaSalle.