„Jestem pod wrażeniem, iż tempo rozwoju polskiej gospodarki nie spadło poniżej zera mimo, że gospodarki rozwinięte borykają się z najgorszym spowolnieniem od 80 lat” – powiedział dzisiaj Poser reporterom w Warszawie – „Nawet teraz, kiedy nastroje są minorowe, pozwala to Polsce zachować kondycję i odnotować silny wzrost w przyszłym roku”- relacjonuje agencja Bloomberg.

Polska jako jedyny kraj z liczącej 27 członków Unii Europejskiej uniknęła w 2009 roku recesji, gospodarka naszego kraju odnotowała wtedy wzrost na poziomie 1,7 proc. PKB. Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył w zeszłym miesiącu prognozę wzrostu na przyszły rok do 3 proc., wskazując na pogarszające się perspektywy globalnej gospodarki. Bank Citigroup poszedł jeszcze dalej i obciął prognozę do zaledwie 1,9 proc.

Odnosząc się do deficytu budżetowego Polski, który w zeszłym roku wyniósł 7,9 proc. PKB, główny ekonomista Banku Sarasin powiedział, że cięcia wydatków w przyszłym roku są koniecznie i nie sądzi on, iż będzie można uniknąć podwyżek podatków.

Bank Sarasin to największy szwajcarski bank prywatny. Bank zajmuje się przede wszystkim doradztwem finansowym i zarządzaniem aktywami klientów prywatnych i instytucjonalnych oraz funduszami inwestycyjnymi.